Przejdź do treści

Złoto z rokitnika syberyjskiego — drogocenny olej

złoto z rokitnika

Każdemu czasem zdarza się moment, gdy potrzebuje sięgnąć po środek wspomagający działanie organizmu. W przypadku zaburzeń działania ustroju lub w stanach chorobowych często sięga się po roślinne produkty. Jest jednak świetny przykład produktu, który nie tylko pomaga na tego typu problemy, lecz działa kompleksowo, dbając o ogólny stan zdrowia człowieka.

Rokitnik — roślina lecznicza

złoto z rokitnikaTakim naturalnym lekarstwem jest olej z rokitnika.  Rokitnik może rosnąć na terenach Europy i Azji. Jest to roślina niezwykle odporna na trudne warunki, takie jak mróz, silny wiatr czy susza. Naturalnie potrafi rosnąć na obszarach piaszczystych i mało żyznych. Nie zawsze też potrzebuje stanowisk w pełnym słońcu. Jest to więc silna roślina, która wydaje owoce o niezwykłych właściwościach. Co sprawia, że olej z nich uzyskany jest taki drogocenny? Owoce rokitnika są prawdziwymi skarbnicami zdrowia. Zawierają szereg witamin i mikroskładników. Są przede wszystkim znane z bardzo wysokiej zawartości witaminy C. Co najważniejsze w tym przypadku, owoce nie zawierają askorbinazy, która przyczyniałaby się do szybkiego rozpadu tej witaminy. Dzięki temu jej zawartość jest nadal wysoka pomimo zbioru, wysuszenia czy przetworzenia owoców. Oprócz kwasu askorbinowego można znaleźć w nich spore ilości witaminy A, E, K, D oraz te z grupy B. Owoce rokitnika zawierają również wachlarz minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, bo aż 24 ich rodzajów. Złoto z rokitnika syberyjskiego — jak nazywa się olej uzyskany z jego owoców i pestek — jest wyjątkowe nie tylko ze względu na wysoką zawartość wielu witamin. To również bogato występujące w nim antocyjany, flawonoidy, fosfolipidy i garbniki powodują, że tak silnie oddziałuje na organizm ludzki.

złoto z rokitnikaA na co może pomóc zażywanie tego ciemno-pomarańczowego i aromatycznego oleju? Olej rokitnikowy stosuje się najczęściej w przypadku nieprawidłowych stanów układu pokarmowego. Pomaga przede wszystkim na dolegliwości jelitowe, lecz również ogólnie wspomaga trawienie. Ze względu na wysoką zawartość garbników pomaga np. przy niestrawności. Dodatkowo w czasie przeziębienia pozwala na szybsze uporanie się z kaszlem, a wysoka zawartość witaminy C wspiera odporność organizmu. Z powodu niskiej zawartości cukrów w owocach rokitnika nie powinni bać się go stosować również diabetycy. Także osoby z nadciśnieniem tętniczym oraz z wysokim poziomem cholesterolu mogą stosować olej z rokitnika syberyjskiego, ponieważ jego zażywanie pozwala obniżyć zarówno ciśnienie jak i poziom negatywnych frakcji lipidowych — ponieważ zarówno owoce jak i pestki zawierają spore ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych. Rokitnik syberyjski posiada niesamowite właściwości. Opisane cechy owoców i pestek to tylko jedno oblicze tej rośliny, ponieważ nawet liście oraz kora posiadają właściwości lecznicze.

Sam olej znajduje jeszcze więcej zastosowań — nadaje się również do użycia zewnętrznego. Jeśli chce się nie tylko poprawić stan swojego zdrowia, lecz również zapobiegać chorobom i schorzeniom, złoty olej z rokitnika powinien być brany pod uwagę jako naturalny środek wspomagający pracę całego organizmu.

Dodaj komentarz