Przejdź do treści

Zastosowanie kosmetyków konopnych

  • przez

Rodzaj roślin, jakimi są konopie może wielu osobom kojarzyć się z nielegalnymi substancjami, jednak niektóre ich gatunki są w Polsce legalne i wykorzystywane są nawet w leczeniu chorób. Zastosowanie znalazły jako substancje pomocnicze w leczeniu nowotworów, stanów zapalnych i różnego rodzaju bóli, w przemyśle kosmetyczny i spożywczym.

Co zawierają kosmetyki z konopi?

Rozróżnia się trzy gatunki konopi: indyjskie, dzikie i siewne. Indyjskie zazwyczaj stosowane są jako nielegalna używka ze względu na wysoką zawartość THC, natomiast mogą również występować w lekach. Swoje zastosowanie w farmakologii znalazły również dzikie konopie. Jednak największe wykorzystanie mają siewne, które tak jak pozostałe gatunki oprócz wykorzystania w lekach mają zastosowanie w przemyśle spożywczym przede wszystkim w formie oleju jadalnego oraz jako karma dla ptaków, ponieważ mają w sobie wysoką zawartość białka. Poza takim zastosowaniem wykorzystywane są również w przemyśle odzieżowym jako główne włókna oraz w kosmetycznym. Rodzajów kosmetyków z konopi jest wiele – od kremów, balsamów, toników po płyny oczyszczające, które dzięki aktywnym substancją potrafią dopasować się do każdego rodzaju skóry.

Produkty kosmetyczne na bazie konopi doskonale sprawdzają się w pielęgnacji oraz w leczeniu dolegliwości i chorób skórnych. Zastosowanie znalazły w leczeniu chorób takich jak atopowe zapalanie skóry, w którym działają łagodząco dając skórze ulgę czy w leczeniu trądziku zmniejszając objawy, regulując wydzielanie sebum i hamując dalszy rozwój bakterii. Ponadto kosmetyki z konopi doskonale sprawdzają się dla skóry dojrzałej, która stała się wiotka i pełna zmarszczek – dzięki zawartości koenzymu Q10 w tych kosmetykach nadają elastyczności, wypłycają zmarszczki i nadają jej elastyczność. Emolie, które są skierowane przede wszystkim dla dzieci i niemowląt coraz częściej mają w swoim składzie rośliny konopne, ponieważ są w pełni naturalnym i bezpiecznym składnikiem dla wrażliwej skóry. Dodatkowo zawierają szereg niezbędnych witamin dla skóry maluchów i dorosłych, które są witaminami z grupy A, B, C, D i E oraz dużą ilość przeciwutleniaczy, fosfolipidów czy minerałów.

Produkty kosmetyczne wykorzystujące rośliny konopne znalazły zastosowanie w wielu typach skóry pozwalając na ich leczenie, utrzymanie w dobrej kondycji oraz łagodzenie stanów zapalnych i problemów skórnych. Stosować mogą zarówno dorośli, jak i dzieci, które posiadają wrażliwą skórę na działanie niektórych substancji. Ponadto dzięki 100% naturalnym składnikom doskonale sprawdzają się osób będących wegetarianami bądź weganami.

Dodaj komentarz