Przejdź do treści

Właściwości zdrowotne naturalnego syropu z czarnego bzu

  • przez

Czarny bez to pospolita roślina, która niepozornie rośnie w wielu miejscach, jednak skrywa w sobie prawdziwe bogactwo leczniczych właściwości, chętnie wykorzystywanych przez starsze pokolenia. Owoce i kwiaty tej niezwykłej rośliny stosowane są do produkcji syropów, naparów, soków, ale również kosmetyków.

Naturalny syrop

Ostatnimi czasy czarny bez zyskał na popularności właśnie dzięki swojemu prozdrowotnemu działaniu. Bez czarny, inaczej lekarski lub pospolity, to roślina często wykorzystywana w różnych gałęziach przemysłu. W ziołolecznictwie cenne są jego kwiaty oraz owoce, niekiedy także kora. Kwitnienie zachodzi na przełomie maja i czerwca, natomiast owoce dojrzewają w sierpniu i we wrześniu. Zbiór kwiatostanów odbywa się, kiedy część kwiatów w baldachach jeszcze się nie rozwinęła, wtedy można pozyskać z nich najwięcej surowca leczniczego. Kwiatostany należy zbierać w suche, słoneczne dni, a następnie poddać suszeniu w zaciemnionym pomieszczeniu, ponieważ promienie słońca wytrącą lecznicze właściwości z rośliny. W przypadku owoców bzu należy zaczekać na osiągnięcie pełnej dojrzałości. Zbiory rozpoczynają się, gdy owoce osiągną czarno-fioletowy kolor. Warto zaopatrzyć się w syrop z kwiatu czarnego bzu – sklep online pozwoli zakupić gotowy wyrób bez konieczności przeprowadzania procesu zbioru i przetwarzania surowca. Kwiaty czarnego bzu działają rozgrzewająco, przeciwbólowo, napotnie i przeciwgorączkowo, a także wykrztuśnie. Od wielu wieków są wykorzystywane w walce z chorobami górnych dróg oddechowych. Nie należy pod żadnym pozorem spożywać surowych kwiatów czy owoców czarnego bzu, ponieważ zawierają w sobie niebezpieczny związek — sambunigrynę, dlatego przetwory z tej rośliny muszą być poddane obróbce termicznej. Wywary z kwiatów bzu pospolitego stosowane są także zewnętrznie, skutecznie zwalczają zapalenia jamy ustnej oraz zapalenia spojówek i powiek. Mają działanie obkurczające ściany naczyń krwionośnych, dzięki czemu zwiększają ich elastyczność.

Równie wartościowe są syropy z owoców czarnego bzu, które działają przeciwbólowo na różnego rodzaju dolegliwości (m.in. na migrenę, rwę kulszową, bóle reumatyczne). Sok z owoców wykazuje właściwości odtruwające, może usuwać z organizmu szkodliwe metabolity. Napar z owoców jest wykorzystywany w leczeniu zaparć, choć spożyty w większych ilościach ma działanie przeczyszczające. Sok z owoców i kwiatów czarnego bzu był stosowany już w zalążkach kultury Słowiańskiej. Mówiono, że to magiczna i jednocześnie przeklęta roślina. Z całą pewnością syropy z bzu lekarskiego wykazują wiele właściwości prozdrowotnych. Wspomagają układ odpornościowy, a także pomagają w walce z zakażeniami górnych dróg oddechowych, mają działanie diuretyczne, przeciwzapalne.

Dodaj komentarz