Przejdź do treści

Właściwości i występowanie antyoksydantów

  • przez

O przeciwutleniaczach można było usłyszeć już dawno w wielu aptekach czy sklepach z suplementami diety. Przeciwutleniacze, czyli inaczej nazywane antyoksydanty mają dobroczynne działanie na prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka.

Jak działają antyoksydanty?

Grupę związków chemicznych jaką są przeciwutleniacze można znaleźć w dwóch postaciach. Pierwsza, czyli naturalne źródła i druga- sztuczne. Do naturalnych źródeł można zaliczyć przede wszystkim produkty spożywcze, do których należą głównie warzywa i owoce, takie jak na przykład: porzeczki, papryka czy brukselka. Występują one tylko w nieprzetworzonej żywności, zatem warzywa czy owoce muszą być w wersji surowej. Przeciwutleniacze znajdują się także w orzechach, ziarnach, rybach, przyprawach, ziołach czy czerwonym winie. Sztucznymi antyoksydantami są wszelkie substancje, które są dodane do niektórych produktów spożywczych. Można je znaleźć na etykiecie pod literą E i trzycyfrowym numerem. Do najpopularniejszych substancji sztucznych należą kwas mlekowy czy kwas askorbinowy. Jeśli chodzi o antyoksydanty suplement diety może równie dobrze pomóc w uzupełnianiu ich niedoboru czy zachowaniu równowagi.

Organizm sam w sobie potrzebuje przeciwutleniaczy, jednak jak w przypadku większości związków chemicznych- ich nadmiar może szkodzić funkcjonowaniu organizmu. Antyoksydanty mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotworów, chorób związanych z układem krążenia, chorób układu kostnego, w problemach ze wzrokiem. Pozytywnie wpływają na zwiększanie odporności, dzięki czemu organizm jest mniej podatny na infekcje i wirusy. Dodatkowo mają dobry wpływ na stan skóry- walczą z niszczeniem komórek pozwalając na zachowanie młodości. Zajmują się wolnymi rodnikami, które w negatywny sposób wpływają na organizm. Wobec tego głównym zadaniem antyoksydantów jest przeciwdziałanie i neutralizowanie wolnych rodników. Aby zachować zdrową i jędrną skórę, w organizmie musi panować równowaga pomiędzy utleniaczami a przeciwutleniaczami. Utleniacze niszczą zdrowe komórki i jest ich więcej, wobec czego mają przewagę nad antyoksydantami. Występowanie tych pierwszych w zwiększonej ilości może być spowodowane paleniem papierosów, stres, zbyt częste opalanie się i korzystanie z solarium, nieprawidłowa dieta i nieodpowiedni styl życia, zanieczyszczone środowisko czy stany zapalne w organizmie.

Prawidłowy styl życia i odpowiednio zbilansowane żywieni może pomóc w zachowaniu równowagi pomiędzy antyoksydantami, a utleniaczami. Pilnując tych dwóch rzeczy nie trzeba martwić się o przedawkowanie przeciwutleniaczy i szkodliwe działanie na organizm przez ich nadmiar. Dodatkowo należy ograniczyć palenie papierosów i zmniejszyć stres poprzez odpoczynek.

Dodaj komentarz