Przejdź do treści

W jakim celu wykonuje się zdjęcie pantomograficzne?

Zdjęcie pantomograficzne

Pantomogram to jedno z najczęściej wykonywanych zdjęć z użyciem promieniowania rentgenowskiego. Pozwala na szybkie i bezbolesne zobrazowanie struktur zębów i szczęki, które przydaje się podczas zabiegów chirurgicznych czy dentystycznych. Głównymi wskazaniami do skierowania na zdjęcie pantomograficzne są próchnica, planowane leczenie protetyczne bądź implantologiczne, choroby przyzębia czy ogólna ocena stanu zdrowia zębów.

Działanie zdjęcia pantomograficznego?

dentystaWedług polskiego prawa badanie obrazowe wykorzystujące promieniowanie jonizujące można wykonać jedynie na podstawie ważnego skierowania od lekarza. Ma to medyczne uzasadnienie w ochronie pacjenta przed nadmierną ekspozycją na promieniowanie i jej negatywnymi skutkami zdrowotnymi. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii i wprowadzaniu cyfrowej pantomografii znacząco obniżono dawkę w porównaniu z uprzednio stosowanymi urządzeniami analogowymi. W celu jak najlepszego zabezpieczenia zdrowia pacjenta okrywa się narządy wrażliwe na promieniowanie specjalną osłoną wykonaną z ołowiu. Osobom chcącym wykonać pantomogram Mokotów oferuje wiele propozycji przychodni z nowoczesnym sprzętem rentgenowskim. Wykonanie zdjęcia pantomograficznego nie jest wskazane u kobiet w ciąży oraz dzieci w wieku poniżej 5. roku życia.

Zdjęcie pantomograficzneZ uwagi na konieczność współpracy pacjenta z technikiem RTG pantomogramu nie robi się również osobom nieprzytomnym, niebędącym w stanie samodzielnie utrzymać pozycji pionowej czy pacjentom z niektórymi zaburzeniami psychicznymi, np. chorobą Parkinsona. Każde poruszenie powoduje rozmazanie obrazu, czyli tzw. artefakty ruchowe, dlatego podczas badania wymagane jest pozostanie nieruchomo. Osoba poddawana badaniu proszona jest o położenie rąk, brody i oparcie czoła na wyznaczonych podpórkach, a następnie o zaciśnięcie zębów na specjalnych uchwycie, który stabilizuje szczękę podczas zdjęcia. Nie jest konieczne wstrzymywanie oddechu przed skanem, jednak należy przełknąć ślinę oraz przycisnąć język do podniebienia. Gdy pacjent jest gotowy, głowica urządzenia wykonuje obrót wokół głowy, emitując promieniowanie rentgenowskie. Procedura trwa kilka sekund, a w przypadku aparatury cyfrowej pantomogram wyświetla się niemal natychmiast i może być zapisany na nośniku pamięci lub wysłany mailowo.

Na wszelkie wątpliwości lub pytania odpowiedzi podczas wykonywania zdjęcia pantomograficznego udzieli nam technik lub elektroradiolog odpowiedzialny za aparaturę. Przed badaniem nie jest konieczne specjalne przygotowanie ani bycie na czczo, niezbędne jest jedynie zdjęcie metalowych przedmiotów przed samym skanem. Każdy pacjent powinien otrzymać specjalny fartuch ochronny i osłonę na tarczycę, które minimalizują niekorzystne działanie promieniowania.

Dodaj komentarz