Leczenie kanałowe jest uznawane za jeden z najbardziej skomplikowanych i nieprzewidywalnych zabiegów dentystycznych. Jego kompleksowość wynika z budowy zębów, które mają odmienną liczbę kanałów, jak również od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Każdy człowiek ma inną długość i przebieg systemu korzeniowego zębów, dlatego tak trudno przewidzieć skuteczność i efekt leczenia.
Czy leczenie kanałowe jest potrzebne?
Endodoncja — czym zajmuje się ten dział stomatologii? Zabiegi endodontyczne mają zastosowanie głównie w leczeniu zaawansowanego stadium próchnicy. Kiedy sięga ona zbyt blisko miazgi lub nerwu zębowego, powoduje przewlekły stan zapalny. Jego skutki można odczuć w postaci ciągłego, długotrwałego bólu, nadwrażliwością i dyskomfortem podczas gryzienia. Przed wprowadzeniem leczenia kanałowego można uratować zęba mniej inwazyjnymi metodami, takimi jak ochrona miazgi poprzez tymczasowe wypełnienie jako sposób leczenia zachowawczego czy pulpotomia, czyli amputacja przeżyciowa. Lekarz dentysta powinien być wyspecjalizowany w diagnozie choroby zęba, po której może podjąć decyzje o sposobie leczenia. Jeśli jednak te formy prewencji nie poskutkują, takiemu zębowi bez zabiegu endodontycznego może grozić usunięcie.
O możliwości wdrożenia leczenia kanałowego decyduje lekarz dentysta. Ocenia indywidualny przypadek i określa stan kliniczny zęba. Kluczem do wyleczenia zęba jest prawidłowo i dokładnie przeprowadzone skuteczne leczenie kanałowe Mokotów to dzielnica znana z doskonałych gabinetów stomatologicznych. Z przeprowadzenia zabiegu endodontycznego pacjenta wykluczają takie problemy stomatologiczne, jak duże zniszczenie ścian zęba czy rozległe uszkodzenia ozębnej wokół korzeni. Kluczem do sukcesu w endodoncji jest mechaniczne i chemiczne wypłukanie i poszerzenie kanałów korzeniowych zęba oraz wypełnienie pustej przestrzeni w celu jego zabezpieczenia. Leczenie kanałowe polega na całkowitym usunięciu nerwu zębowego z kanałów korzeniowych za pomocą specjalistycznych narzędzi i jest poprzedzone podaniem znieczulenia miejscowego. Opracowane kanały są dezynfekowane przez dentystę i wypełniane tworzywem sztucznym zwanym gutaperką.
Skuteczność leczenia endodotycznego stale rośnie dzięki udoskonalonym narzędziom zabiegowym. Mikroskop pozwala na usunięcie z kanału mechanicznej przeszkody, a endometr mierzy długość kanału korzeniowego. Te precyzyjne czynności nie byłyby możliwe bez wykorzystania nowoczesnych sprzętów. Dużą rolę odgrywa też diagnostyka obrazowa i aparat rentgenowski, gdyż początkowy i końcowy etap zabiegu powinien być uzupełniony zdjęciem RTG, które wizualizuje wnętrze zęba, a także weryfikuje skuteczność leczenia.