Przejdź do treści

Technika ustawień hellingerowskich

  • przez
ustawienia hellingerowskie w rodzinach

Ustawienia rodzinne to coraz powszechniejsza forma terapii. Jest jednak nieco niestandardowa i opiera się na nie do końca przebadanych fundamentach. Dlatego wielu psychoterapeutów bierze ją w wątpliwość. Z kolei osoby, które skorzystały z konstelacji rodzinnych, cenią sobie je za możliwość spojrzenia na swoje problemy z innej strony. Terapia odbywa się w formie warsztatów, zazwyczaj jednodniowych, w których bierze udział pewna grupa osób zupełnie ze sobą niespokrewnionych.

Ustawienia hellingerowskie — kto może z nich skorzystać?

ustawienia hellingerowskie w rodzinachUczestnicy wcielają się w członków rodziny osoby, której problem należy rozwiązać. Jest to pewna forma terapii grupowej. Prowadzący przypisuje poszczególnym osobom role członków rodziny. Główną tezą ustawień systemowych jest to, że wykorzystywanie do reprezentowania rodziny osób niespokrewnionych, rozjaśnia dysonans, a osoby występujące w rolach mają możliwość odczuwać emocje tych, których odzwierciedlają, przez co potrafią spojrzeć z innej perspektywy. Wówczas budzi się swoiste poczucie więzi, które są odczuwalne telepatycznie przez wszystkich członków rodziny. Osoba zmagająca się z omawianym problemem, patrzy na to z boku, by uzyskać nowe spojrzenie na sytuację. Dzięki temu, że nikt z grupy się bliżej nie zna, nie czuje się pewnego rodzaju niezręczności. Przez to ta technika jest popularna i coraz więcej placówek oferuje ustawienia hellingerowskie w rodzinach Warszawa jest miejscem, gdzie wiele osób z nich korzysta.

ustawienia hellingerowskie w rodzinachMetoda ta rzuca światło na pewne emocje i aspekty relacyjne, które są wyraźnie powiązane z omawianym zagadnieniem. Dzięki temu można pomóc większej liczbie osób, które dopiero w tym momencie mogą sobie zdać sprawę, że nieświadomie borykają się z podobnymi kłopotami. Nie zawsze rozwiązanie okazuje się jasne i proste na pierwszy rzut oka, jednak prowadzący tak stara się panować nad sytuacją, by wszystko w konsekwencji okazało się przejrzyste i klarowne. Ustawienia Hellingera nie zawsze pomogą osobom, które zmagają się z poważną traumą lub startą, warto jednak próbować wszelkich sposobów ułatwiających pozbycie się kłopotów.

Ustawienia Hellingera wykorzystuje się również w rozwiązaniu problemów w związkach intymnych. Jest to jednak niekonwencjonalny sposób na odbudowę zdrowej relacji. Aczkolwiek ważne jest, by umieć spojrzeć na swoją sytuację z innej perspektywy. Wówczas, dzięki odrębnej dynamice można osiągnąć zamierzony sukces, oczywiście przy pomocy osób z zewnątrz. Głównie dlatego technika Hellingera zawdzięcza swoją popularność. Nie wiadomo jednak, czy jest to do końca słuszne.