Przejdź do treści

Spraye do dezynfekcji w przestrzeniach publicznych

Podręczny płyn odkażający

W salonach fryzjerskich czy gabinetach dentystycznych zbiorniki z płynem do dezynfekcji rąk i powierzchni meblowych stały się standardem i już każdy zdążył się do nich przyzwyczaić. Wielu biznesmenów zostało zmuszonych do zainwestowania w środki odkażające, z którymi prawdopodobnie nigdy wcześniej nie mieli do czynienia. Co warto wiedzieć na temat preparatów do oczyszczania powierzchni z drobnoustrojów?

Jaki spray do dezynfekcji jest najlepszy?

Odkażanie dłoniW zależności od zastosowania, płyny do dezynfekcji mogą być bardziej lub mniej agresywne. Silniejsze stosowane są do odkażania narzędzi foteli, mebli i całego wyposażenia lokalu, z którym miał wcześniej styczność klient. Skóra i błona śluzowa to najdelikatniejsze powierzchnie, które dezynfekujemy. Zatem nie wolno używać tego samego środka do dezynfekcji sprzętu i jednocześnie do skóry. Ze względu na sposób użycia wyróżniamy kilka rodzai takich płynów. Mogą on być enzymatyczne lub tylko do oczyszczania wstępnego. Możemy zakupić od razu gotowe do użycia, jak i koncentraty przeznaczone do samodzielnego rozwodnienia. Oczywiście zwracajmy uwagę również na markę. Świetnym wyborem może okazać się na przykład preparat Incidin liquid spray 1L. Ma szerokie zastosowanie, błyskawicznie oczyszcza powierzchnię i jest łagodny dla wszelkich materiałów. Warto określić, czy bardziej opłaca nam się używanie płynu z alkoholem lub bez.

Podręczny płyn odkażającyŚrodki na bazie alkoholu działają stosunkowo szybko, są tanie i proste w obsłudze. W tej postaci znajdziemy zarówno gotowe spraye, chusteczki nawilżane oraz roztwory. Preparaty bezalkoholowe wymagają nieco więcej czasu, zanim zaczną działać. Są też droższe, ale, w przeciwieństwie do alkoholowych, nie powodują najmniejszych uszkodzeń powierzchni. Tego typu płyny stosowane są do dezynfekcji mniejszych powierzchni, takich, jak pojedyncze sprzęty do pracy, blaty czy stanowiska do siedzenia. Do odkażania pomieszczeń czy większych obiektów używa się środków chlorowych lub bezchlorowych. Te pierwsze mają działanie bardziej agresywne i wyjątkowo skutecznie oddziałują na rozmaite drobnoustroje. Pozbawione chloru działają na zasadzie dwa w jednym. Jednocześnie myją i odkażają powierzchnię. Korzystając zarówno z preparatów chlorowych, jak i bezchlorowych, musimy przyswoić zasady obliczania roztworu roboczego.

Aby móc jak najefektywniej wykorzystywać dostępne zasoby odkażające, warto poświęcić trochę czasu i zapoznać się z ich właściwościami i zastosowaniem. Dzięki temu będziemy mieli absolutną pewność, że nasze stanowisko pracy jest bezpieczne zarówno dla nas, jak i reszty personelu oraz klientów.

Dodaj komentarz