Przejdź do treści

Słodkie alternatywy białego cukru

zamiennik cukru

Wiele się mówi na temat tego, że cukier jest niezdrowy, szczególnie ten biały. Brązowy cukier trzcinowy czy egzotyczny cukier muscavado są już nieco lepsze, mniej kaloryczne, ale mają też charakterystyczny smak, który nie każdemu będzie odpowiadał. Całkowita rezygnacja ze słodzenia herbaty, czy pomijanie słodzika w ciastach nawet jeśli nie jest niemożliwa, to będzie niesmaczna.

Alternatywa dla cukru

słodki sorbitolW sklepach coraz częściej można znaleźć różne alternatywy dla cukru. Wykorzystuje się miody, słodki sorbitol spożywczy, cukier brzozowy, erytrytol czy maltitol. Co się kryje pod tymi tajemniczymi nazwami? Każdy wie czym jest miód, ale nie każdy wie, że występuje on w różnych odmianach. Zamiast miodu wielokwiatowego, najpopularniejszego, są też miody akacjowe, wrzosowe, czy z dodatkiem pyłku pszczelego. Produkuje się również miody ze spiruliną o morskim posmaku, orzeźwiające z imbirem i cytryną, czy przypominające czekoladowe kremy miody z orzechami i kakao. Można zatem wybrać uniwersalny słodzik w czystej postaci, jak i kilka różnych, które sprawdzą się na kanapkach, czy w ciastach. Druga opcja to sorbitol. Występuje on naturalnie w owocach, a w sklepach sprzedawany jest w formie białych kryształków.

zamiennik cukruJest niskokaloryczny i nadaje się nawet do stosowania w produktach dla cukrzyków. Utrzymuje wilgotność produkty i nie krystalizuje się, zatem długo po otwarciu można z niego korzystać. Idealnie sprawdzi się przy wszystkich deserach. Trzecia opcja to cukier brzozowy, czyli ksylitom. On również ma mniejszą kaloryczność niż cukier i jest też nieco mniej słodki. Warto zaznaczyć, że w dużych ilościach działa przeczyszczająco, więc nie można nim np. stale słodzić herbaty, erytrytol także zyskuje na popularności. Znajduje się tak jak sorbitol w niektórych owocach, a także w pyłkach kwiatów. Maltitol z kolei ma niską higroskopijność, więc wypieki z nim będą bardziej suche i kruche. W przeciwieństwie do białego cukru nie można go skarmelizować. Jako zamienniki cukru czasem stosuje się też izolmat (idealny do dekoracji cukierniczych), jak również syrop glukozowy, płynny lub też w wersji sproszkowanej.

Kończąc rozważania, biały cukier to nie jedyna substancja jaką można słodzić napoje i potrawy. Są inne opcje, mniej kaloryczne, lepiej przyswajalne, dobre dla diabetyków czy dla dzieci. Warto jest poznać je wszystkie i wybrać tę słodkie alternatywy, które będą nam najbardziej smakowały i nadawały domowym wypiekom oraz deserom odpowiednią kruchość/wilgotność, oraz konsystencję.

Dodaj komentarz