Przejdź do treści

Skąd się bierze uzależnienie behawioralne?

  • przez
uzależnienia behawioralne

Uzależnienie najczęściej kojarzy się z nałogowym zażywaniem różnych substancji psychoaktywnej, w ten sposób powstaje między innymi alkoholizm, uzależnienie od nikotyny i narkotyków. Zażywanie substancji wzbudza w chory pożądany stan upojenia, który jest niejako ucieczką od problemów świata realnego.

Uzależnienia behawioralane – objawy i leczenie

uzależnienia behawioralneObecnie coraz częściej spotykamy się z terminem uzależnień behawioralnych, czyli takich, przez które chory nałogowo powtarza społecznie akceptowalną czynność, jak zakupy, praca, korzystanie z technologii, w celu osiągnięcia takich stanów emocjonalnych, jak przyjemność, ulga, spełnienie. Nie ma nic złego w korzystaniu z technologii, czy zakupach, o ile wykonywaniu tych czynności nie towarzyszy silne pragnienie lub nawet wewnętrzny przymus do jej podejmowania. Jeśli takie emocje towarzyszą określonej czynności, staje się ona coraz częściej powtarzana i występują trudności w kontrolowaniu swoich zachowań, mówimy o nałogu. W sytuacji, gdy chory nie może podjąć się nałogowej czynności lub jest ona w znaczącym stopniu ograniczona, pojawiają się objawy abstynencyjne, takie jak rozdrażnienie, agresywność, wstyd, poczucie winy, a także objawy somatyczne w postaci drżenia rąk, bólu, bezsenności. Uzależnienia behawioralne bardzo często idą w parze z zespołem mechanizmów obronnych, które zniekształcają i usprawiedliwiają niezdrowe zachowania, a osoba chora nie zdaje sobie sprawy z rozmiaru problemu, z jakim się zmaga.

uzależnienia behawioralneWśród uzależnień behawioralnych, szczególnie często spotkać się można z pracoholizmem, zakupoholizmem, uzależnieniem od technologii, seksu, hazardu, a także kompulsywne objadanie się. Ich źródłem są różne czynniki biologiczne, społeczne i psychologiczne. Wśród czynników biologicznych podstawową przyczyną jest zaburzenie równowagi pomiędzy układem nagrody i kary występującymi w mózgu. Wśród chorych maleje aktywność ośrodka kary, podczas gdy wzrasta rola nagrody – nałogowe czynności sprawiają, że natychmiastowo wzrasta poziom dopaminy, endorfiny i serotoniny. Osoba chora otrzymuje natychmiastową gratyfikację, odczuwając ją jako przyjemność. W uwarunkowaniach społeczno-psychologicznych bardzo dużą rolę przy powstawaniu nałogów przypisuje się rosnącemu tempu życia, które nakłada na barki młodych ludzi stres i negatywne emocje, z którymi nie potrafią sobie poradzić, co przyczynia się do ucieczki w uzależnienia, które przynoszą chorym ulgę w trudnych chwilach i są pewnego rodzaju pocieszeniem.

Uzależnienia behawioralne można z powodzeniem leczyć przy pomocy psychoterapii, uczestnicząc w spotkaniach grup wsparcia, a w ciężkich przypadkach także stosując farmakoterapię. Samo wykonywanie czynności, jak zakupy, współżycie, czy korzystanie z technologii nie jest niczym złym, jednak gdy zachowaniom tym towarzyszy wewnętrzny przymus i szereg różnych emocji należy poszukać pomocy u profesjonalisty.

Dodaj komentarz