Przejdź do treści

Rodzaje obuwia ortopedycznego

  • przez

Dobór odpowiedniego obuwia jest kwestią kluczową w przypadku każdej osoby. Buty mają za zadanie przede wszystkim zapewnić komfort osobie, która je nosi, a w niektórych sytuacjach konieczne jest zastosowanie obuwia ortopedycznego, które ma na celu pomóc ludziom, którzy borykając się z wadami stóp, co mocno wpływa na nich codzienne funkcjonowanie.

Specjalne obuwie dla dzieci

obuwie profilaktyczne memoObuwie ortopedyczne jest noszone przez ludzi, którzy zmagają się z problemami ze stopami. Takie obuwie może mieć na celu korekcję, ale również zapobieganie takim wadom. Przyczynia się także do odciążenia i ochrony stop, jeśli jest to koniecznie np. w przypadku, gdy miejsce jest widocznie zmienione chorobowo. To również opcja kosmetycznego uzupełnienia ubytków, co najczęściej dotyczy kalectwa. Należy rozróżnić kilka rodzajów obuwia ortopedycznego: obuwie profilaktyczne, obuwie korygujące i obuwie wyrównujące skrócenie. W przypadku obuwia profilaktycznego letnie obuwie profilaktyczne memo stosowane jest po to, żeby zapobiec wszelkim zniekształceniom stóp u dzieci. Obuwie korygujące stosuje się w leczeniu konkretnego schorzenia np. stopy wydrążonej. Natomiast obuwie wyrównujące skrócenie zalecane jest dzieciom po to, żeby dobrze rozwinął się u nich kręgosłup. Do obuwia ortopedycznego można również zaliczyć wkładki ortopedyczne, które zazwyczaj korygują np. płaskostopie, ochraniacze, ale także kliny – te akurat stosuje się w leczeniu haluksów.

obuwie profilaktyczne memoPrzy wyborze obuwia profilaktycznego należy mieć na uwadze kilka kwestii. Przede wszystkim podeszwa budów powinna być szeroka i płaska. Materiał najlepiej oddychający i dający butom długą żywotność. Ważne jest również to, żeby buty pozwalały ułożyć swobodnie stopę i to jak najbardziej dogodnie względem użytkownika. W przypadku wyboru obuwia dla dziecka należy przede wszystkim wybrać takie, które będzie miało nieco większy rozmiar niż jego stopa. Poza tym materiał jest również bardzo ważny – dodatkowo dziecko nie powinno skarżyć się na to, że buty jakkolwiek je uciskają. Dobrze dobrane buty powinny ułatwiać poruszanie się, a nie je utrudniać. Przed wyborem obuwia najlepiej byłoby skontaktować się z ortopedą, który będzie mógł określić, czy dziecko nie potrzebuje obuwia profilaktycznego, ponieważ w ten sposób można zapobiec rozwinięciu się wielu schorzeń i zaoszczędzić dziecku bólu, który będzie odczuwać, jeśli odpowiednie środki nie zostaną dość szybko podjęte.

Obuwie profilaktyczne ma przede wszystkim pomagać, a w obecnych czasach obuwie to nie dość, że pomaga, to również świetnie prezentuje się na nodze, nie odstając niczym od normalnych butów, jakie noszą miliony osób. Nie ma więc żadnych powodów do tego, żeby obawiać się obuwia profilaktycznego, tym bardziej że jego noszenie jest związane przede wszystkim ze zdrowiem i komfortem życia.

Dodaj komentarz