Przejdź do treści

Pomysły na szybki i tani obiad na diecie

dietetyczny obiad

Dietetyczny obiad kojarzy się przeważnie z posiłkiem, którego przygotowanie pochłania sporo czasu i pieniędzy. Nic bardziej mylnego! Niskokaloryczne i zdrowe danie można ugotować naprawdę szybko, bez wydawania majątku na składniki.

Sekrety taniego i szybkiego gotowania

W kuchni istnieją artykuły drogie i wymagające długiej obróbki, np. wołowina. Bitki przygotowane z tego gatunku mięsa nie mają sobie równych, ale to dość pracochłonne i kaloryczne danie. Aby ugotować szybki i tani obiad podczas diety, trzeba wykazać się pomysłowością oraz postawić na proste składniki. Co to oznacza w praktyce? Poniżej znajdziesz wskazówki, które ułatwią Ci szybkie i ekonomiczne przyrządzenie zdrowego dania. Oto one:

1. Niedrogie, ale zdrowe i sycące składniki

zdrowe i tanie warzywa Dietetyczna kuchnia nie musi być oparta na drogich artykułach, np. egzotycznych owocach. Podczas gotowania postaw na sycące i zdrowe składniki, które podasz w postaci apetycznego dania. Niewyczerpanym źródłem inspiracji w tym obszarze są ziemniaki.

Wbrew pozorom nie tuczą, o ile zostaną poddane właściwej obróbce oraz połączone z odpowiednimi dodatkami. Ziemniaki można gotować w wodzie lub na parze, zapiekać lub podawać w formie zup. Postaraj się nie polewać ich tłustymi sosami i śmietaną, nie smaż ich też na smalcu czy w głębokim oleju. Tak przyrządzone są bardzo kaloryczne i po prostu niezdrowe.

Z czym zatem jadać ziemniaki? Bulwy najlepiej czują się w towarzystwie sezonowych warzyw. Fasolkę szparagową, ogórki, kalafiory i brukselkę możesz tanio kupić na targu lub bezpośrednio u rolnika.

Młode jarzyny gotują się szybko, zatem przygotowanie z nich lekkiej zupy czy przekąski zajmuje niewiele czasu. Ziemniaki gotowane na parze, kawałek ryby i sałatka z ogórków to świetny pomysł na szybki i tani obiad. Kolejnego dnia możesz podać niezabielaną zupę kalafiorową, zapiekankę z warzyw albo faszerowaną cukinię. Dostęp do dużych ilości tanich warzyw to podstawa oszczędnej i zdrowej kuchni.

2. Dodatki do obiadu własnej roboty

ogórki własnej robotyTradycja robienia przetworów ożywa na nowo. Coraz więcej osób przekonuje się, że to nie tylko tani, ale także zdrowy sposób na jadanie smacznych produktów. Obróbka sezonowych warzyw i owoców wymaga nieco pracy, ale efekt jest warty wysiłku. Domowe ogórki kiszone, korniszony, pikle, marynowane grzyby, kompot z wiśni – to wszystko przyda Ci się zimą, gdy ceny świeżych artykułów poszybują w górę. Dzięki własnym produktom zaoszczędzisz masę pieniędzy i wzbogacisz jadłospis domowników.

W gotowaniu szybkich i tanich obiadów pomogą także domowe mrożonki. Nadmiar sezonowych warzyw podziel na porcje, zblanszuj (zahartuj we wrzątku i zimnej wodzie), a następnie umieść w woreczkach i zamróź. Będą podstawą lub dodatkiem do obiadów zimą. Podobnie postąp z mięsem. Jeśli kupisz ładny schab lub kurczaka w okazyjnej cenie, odłóż je do zamrażarki. Takie zapasy przydadzą się w okresie wzrostu cen mięsa albo wtedy, gdy Twój budżet będzie bardzo napięty.

3. Gotowanie lekkiej zupy na dwa dni

dietetyczna zupa pomidorowa Przyrządzanie dużej porcji lekkiej zupy tak, aby starczyło jej na dłużej, to truizm, ale wiele osób o tym zapomina. Z perspektywy zużywania gazu i prądu, lepiej jest obiady gotować co dwa dni niż codziennie. Duży garnek zdrowej zupy przygotowuje się podobnie szybko, jak mniejszy, a starczy na dłużej.

Zupy są wdzięcznym daniem dla tych, którzy lubią gotować ekonomicznie i lekko. Nie każda tego typu potrawa potrzebuje drogiej wkładki z kalorycznego mięsa! Same warzywa, odpowiednio doprawione, są smaczne, pożywne i gotowe do spożycia w krótkim czasie. Dodatkowym atutem zup jest ich różnorodność. Mamy zatem: zupę marchewkową, pomidorową, ogórkową, kalafiorową, brokułową, fasolową, grochową, pieczarkową, cebulową, kapuśniak, jarzynową, ziemniaczaną, rosół, barszcz czerwony i rozmaite kremy (szparagowy, z pora, grzybowy). Wybór zup jest ogromny! Dużą część z nich można ugotować szybko i z dietetycznych składników.

Przykładowe obiady na cały tydzień

dietetyczny obiadPlanowanie posiłków pomaga w oszczędnym i dietetycznym gotowaniu. Wybór zdrowych i smacznych dań to recepta na przestrzeganie zasad lekkiego jadłospisu. Zapisanie tego, co i kiedy chcesz przyrządzić, pozwala również na świadome zakupy. Dzięki temu w Twojej lodówce znajdzie się tylko to, czego naprawdę potrzebujesz, by zrobić obiad. Ograniczy to problem z wyrzucaniem przeterminowanej żywności czy podjadaniem przekąsek między posiłkami.

Lista lekkich obiadów na cały tydzień może przedstawiać się następująco:

Niedziela – grillowany filet z kurczaka, ziemniaki w mundurkach, własnej roboty ogórki kiszone
Poniedziałek – cukinia faszerowana kaszą i pomidorami
Wtorek – pierś indyka ugotowana na parze, domowe pikle
Środa – zupa ogórkowa (niezabielana)
Czwartek – zupa ogórkowa (niezabielana)
Piątek – zapiekanka z warzyw i ryby
Sobota – ciemny makaron z sosem pieczarkowym

Jadłospis można dowolnie modyfikować, uwzględniając np. preferencje smakowe, alergie pokarmowe, wydarzenia rodzinne itp. Komponując jadłospis pamiętaj, by wybierać dania proste, których przygotowanie nie zajmie Ci wiele czasu.

 

Oszczędne i szybkie gotowanie podczas diety odchudzającej jest możliwe. Wystarczy nieco wytrwałości i pomysłowości, aby opracować swój własny system planowania lekkich posiłków. Gdy nabierzesz w tym wprawy, gotowanie zdrowych obiadów nie będzie stanowiło dla Ciebie żadnego problemu.

Dodaj komentarz