Przejdź do treści

Pole dance czyli taniec na rurze

taniec na rurze

Taniec na rurze przez wiele lat kojarzył się jedynie z erotycznymi występami w nocnych klubach. Było to coś zakazanego, wyśmiewanego, co nie było szanowane w żaden sposób. Jednak niedawno to się zmieniło. Pole dance stał się pełnoprawną dyscypliną taneczną i gimnastyczną, chętnie uprawianą przez wiele kobiet w szkołach tańca.

Dyscyplina taneczna

specjalny strój na pole danceCzym się różni od dawnych występów, jakie korzyści przynosi i jak ubierać się na treningi? Przede wszystkim obecnie taniec na rurze wymaga ogromnych umiejętności sportowych. Trzeba mieć silne, rozciągnięte ciało, mocne mięśnie, jak również dobry balans, czy koordynację ruchową. W tym tańcu pojawiają się figury odwrócone, czyli kiedy wisi się głową w dół, albo takie podczas których nie trzyma się dłońmi rurki, a jednie udami, czy stopami. To bardzo trudne i oczywiście wymaga intensywnych treningów. Pokazy mistrzyń pole dance potrafią być oszałamiające! Jest to zatem intensywny trening siłowy, nie zaś zmysłowe poruszanie się przy rurze. Tego typu trening przede wszystkim pozwala wysmuklić ciało i wzmocnić mięśnie wszystkich partii – zarówno ramion, brzucha, pleców, jak i nóg. Poprawi się też ogólna wydolność organizmu, koordynacja ruchowa, czy oddychanie. Warto dodać że pole dance ma także wpływ na psychikę – tancerki stają się bardziej pewne siebie, zdecydowane, mniej nieśmiałe. W czym jednak trenuje się ten rodzaj tańca?

taniec na rurzeNajlepiej jest zamówić specjalny strój na pole dance. Składa się on z krótkiego topu odsłaniającego brzuch oraz z shortów lub fig. Są one bardzo obcisłe, jednak nie krepują ruchów. Ważne jest to by mieć odkryte ciało ponieważ dzięki temu można bezpiecznie chwytać się rurki. W długiej bluzce i spodniach można byłoby tylko wykonywać figury w których chwyta się rurki dłoniami lub stopami. Zbyt duzy poślizg byłby niebezpieczny podczas innych ćwiczeń. Najlepsze tancerki potrafią się niemalże zwinąć w kłębek i trzymać rurki samym tułowiem i biodrami! Na pokazy wybiera się stroje błyszczące, czasem z ażurowymi i siateczkowymi wstawkami, a także narzuca na to pelerynkę lub kimono – na czas między pojawieniem się na scenie a rozpoczęciem pokazu. Na samych treningach częściej widuje się stroje o bardziej sportowym charakterze.

Reasumując, pole dance to dyscyplina dla pewnych siebie kobiet, które chcą wzmocnić swoje mięśnie, jak również ćwiczyć nietypową dyscyplinę taneczną. Ważne jest to by na treningi przychodzić w specjalnym stroju, dedykowanej tej dziedzinie tańca – wtedy wykonywanie ćwiczeń będzie łatwiejsze i bezpieczniejsze.