Po czym poznać dobrego dentystę?

  • przez

Dentyści i gabinety stomatologiczne wielu osobom kojarzą się z bólem i stresem, jednak w większości jest to strach nieracjonalny i nieuzasadniony. Obecny sprzęt i możliwości pozwalają na całkowicie bezbolesne i bezstresowe wizyty – szczególnie gdy odwiedzamy dobrego stomatologa z powołania. Jak znaleźć dobrego dentystę, u którego wizyty będą przyjemnością?

Co oznacza dla nas dobry stomatolog?

stomatologZe względu na różne doświadczenia z przeszłości wiele osób obawia się wizyty w gabinecie stomatologicznym, co może znacząco utrudniać znalezienie odpowiedniego specjalisty. Kontrolne wizyty należy jednak odbywać regularnie, gdyż wieloletnie zaniedbywanie i bagatelizowanie problemów może doprowadzić do katastrofalnych skutków, wiążących się z wieloletnim i kosztownym leczeniem. Aby uniknąć obaw i stresu związanego z wizytą u dentysty należy wybrać osobę nie tylko dużych kompetencjach, lecz także z odpowiednim podejściem do pacjenta. Bardzo dobrze, gdy wybrany stomatolog jest lekarzem z pasją, który będzie nie tylko znakomitym specjalistą, lecz także dobrym psychologiem. W wielu gabinetach dentystycznych, prowadzonych przez osoby zaangażowane w swoją pracę atmosfera jest luźna i przyjemna, a lekarz, widząc zestresowanego pacjenta, otacza go troską i zrozumieniem.

stomatologTo właśnie sposób, w jaki dentysta traktuje pacjenta, wiele może powiedzieć o tym, czy kolejne wizyty będą wiązały się ze stresem, czy będą zwykłą kontrolą, jak u innych lekarzy. Poza odpowiednim podejściem do pacjenta dentysta powinien cechować się bardzo dużą wiedzą. Im większym zaufaniem darzy pacjent lekarza, jego wiedzę i doświadczenie, tym mniej powodów do stresu i zdenerwowania przysparzają mu wizyty w gabinecie dentystycznym. Dlatego już przy pierwszych wizytach należy zwrócić uwagę, czy diagnoza postawiona przez lekarza jest rzetelna. Wysokie kompetencje lekarza oraz empatyczne podejście do pacjenta świadczą o dużym zaangażowaniu, wiedzy i świadomości zawodu dentysty oraz są niezwykle istotne dla zachowania odpowiedniego komfortu psychicznego – zarówno podczas rutynowej kontroli, jak i poważniejszych zabiegów stomatologicznych. Jeśli znaleźliśmy się na fotelu nieodpowiedniego lekarza, do którego nie czujemy zaufania, lub który wydaję się niedelikatny i nieempatyczny, warto zastanowić się nad zmianą specjalisty – na pewno w pozostałych gabinetach znajdzie się ktoś, kogo opinii będziemy w stanie bezgranicznie zaufać i powierzyć zdrowie jamy ustnej bez niepokoju.

Wybór odpowiedniego stomatologa może nie być łatwym zadaniem, jednak warto rozważyć opcję zmiany specjalisty, jeśli w danym miejscu nie czujemy się odpowiednio pewnie. Aby pozbyć się strachu i traumy związanej z leczeniem zębów warto zatem korzystać z usług osoby, której jesteśmy w stanie zaufać i w gabinecie, w którym czujemy się bezpiecznie.

Dodaj komentarz