Przejdź do treści

Po co wykonuje się badanie kleszcza?

  • przez
badanie kleszcza

Ukąszenia owadów często budzą w ludziach strach. Niektóre z nich bywają bowiem naprawdę groźne dla zdrowia i niosą negatywne skutki na przyszłość. Świadomość chorób przenoszonych przez pasożyty i inne owady wciąż rośnie, a lekarze uczulają pacjentów na to, by zachowali stosowną ostrożność.

Profesjonalne przebadanie kleszcza

badanie kleszczaUkąszenia kleszczy nie wolno bagatelizować, ponieważ przenoszą one boreliozę, która może doprowadzać do poważnych schorzeń neurologicznych i zapalenia mózgu. Na szczęście można obecnie szybko wdrożyć leczenie. Badania w kierunku obecności patogenów wywołujących boreliozę, kleszczowe zapalenie mózgu, anaplazmozę, babeszjozę lub tularemię wykonuje się zawsze wtedy, kiedy pojawia się ryzyko zakażenia po ukąszeniu pasożyta. Zawsze istnieje bowiem ryzyko zakażenia. Nawet po fachowym usunięciu owada z ciała może dojść do zainfekowania krwi. Kleszcze przenoszą wiele groźnych dla zdrowia patogenów, takich jak wirusy, bakterie i pierwotniaki. Jeżeli istnieje podejrzenie dostania się ich do organizmu – a takie zawsze należy brać pod uwagę – należy zabezpieczyć pasożyta zamkniętym pudełkiem i przetransportować go do laboratorium. Na miejscu zostanie wykonane profesjonalne badanie kleszcza, które umożliwi postawienie diagnoz i ewentualne wdrożenie leczenia. Patogeny są niezwykle niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt.

badanie kleszczaDlatego warto dokładnie obejrzeć psa np. po długim spacerze w lesie, by wyeliminować wszystkie kleszcze z jego ciała. Współczesne analizy mówią o tym, że nawet 30% kleszczy może być nosicielami chorobotwórczych patogenów. Szybkie wykrycie problemu może zapewnić zdrowie bez ryzyka groźnych powikłań po ukąszeniu pasożyta. Dodatkowo wykonywane są także badania szacujące ilość ludzkiej krwi w badanym kleszczu, co pozwala orzec o skali problemu spowodowanego zakażeniem. Do najpoważniejszych powikłań po kontakcie z owadem zaliczyć można boreliozę. Wywołuje ona objawy podobne do grypy, czyli np. bóle stawów, ale także drętwienie kończyn i języka, wysypkę skórną, a nawet stany depresyjne, które często mylone są z problemami natury mentalnej. Badania w kierunku boreliozy pozwalają wcześnie wykryć problem i wdrożyć odpowiednie leczenie, które znacznie łagodzi wyżej wymienione objawy. Dlatego do laboratorium należy udać się z kleszczem tak szybko jak to tylko możliwe.

Równie istotne w całym procesie jest jednak także samo usunięcie kleszcza z ciała. Jeżeli nie ma pewności co do tego, że w domowych warunkach będzie on unieszkodliwiony poprawnie, to warto udać się w tym celu do lekarza, a w ostateczności na oddział ratunkowy. Pozwala to zapobiec sytuacji, w której w ciele pozostałaby jakakolwiek część pasożyta.

Dodaj komentarz