Przejdź do treści

Piękno w skali mikro – komórki macierzyste w kosmetyce

zabiegi z komórkami macierzystymi

Starzenie skóry to naturalny proces, ale współcześnie można mu skutecznie przeciwdziałać. Istnieje wiele rozwiązań, których zadaniem jest spłycenie zmarszczek i przywrócenie cerze pięknego wyglądu. Dziś zajmiemy się omówieniem jednej z metod odmładzania, która nadal budzi (niesłusznie!) sporo kontrowersji.

Z tego artykułu dowiesz się, czym są i jaką rolę pełnią komórki macierzyste w kosmetyce oraz medycynie estetycznej z obszaru anty-aging.

Czym są komórki macierzyste?

komórki krwi Najogólniej mówiąc, komórki to najmniejsze struktury w organizmie, zdolne do dojrzewania, wzrostu i rozmnażania się. To one budują wszystkie organy znajdujące się w ciele. Komórki macierzyste to natomiast najbardziej pierwotna, wczesna forma wszystkich komórek. W wyniku ich specjalizacji i podziału powstają konkretne komórki, np. krwi, mięśni, tkanek, kości i poszczególnych narządów.

Komórki macierzyste biorą zatem udział w tworzeniu wszystkich innych komórek ciała. Ponadto wykazują funkcje naprawcze, co jest szczególnie ważne w przypadku chorób czy uszkodzeń. Komórki macierzyste upodabniają się bowiem do jednostek, które są niesprawne i zastępują je. Dzięki procesowi dojrzewania i różnicowania się, mogą zregenerować uszkodzone narządy i przywrócić im pełną wydajność.

Rola komórek macierzystych w medycynie

komórki macierzyste w medycynieOdkrycie istnienia i roli komórek macierzystych otworzyło naukowcom oraz lekarzom drzwi do nowych terapii. Obecnie te jednostki wykorzystuje się w walce z różnymi nowotworami, w tym z rakiem krwi, schorzeniami objawiającymi się zaburzeniami odporności, a nawet w leczeniu niektórych chorób genetycznych. W terapiach medycznych stosuje się komórki pobrane z krwi pępowinowej, obwodowej lub pozyskane ze szpiku zdrowego dawcy.

Naukowcy są zgodni, że w komórkach macierzystych tkwi olbrzymi potencjał leczniczy. Na świecie cały czas trwają badania, których celem jest znalezienie nowych metod stosowania ich w medycynie. Wydaje się, że już w niedalekiej przyszłości komórki macierzyste będą mogły wspierać proces leczenia cukrzycy, czy rekonwalescencji po zawale lub udarze, a nawet pomagać osobom zmagającym się z toczniem albo porażeniem mózgowym.

Komórki macierzyste w kosmetologii

zabiegi z komórkami macierzystymiPotencjał naprawczy komórek macierzystych szybko odkryli także kosmetolodzy i lekarze zajmujący się medycyną estetyczną. Współcześnie komórki pnia (macierzyste) są składnikiem kosmetyków oraz wykorzystuje się je w różnych terapiach czy zabiegach upiększających.

W ostatnich latach wiele mówi się o komórkach macierzystych w medycynie i kosmetyce, co doprowadziło do powstania rozmaitych przekłamań na ich temat. Spora grupa osób obawia się na przykład stosowania kremów z komórkami pnia, ponieważ podejrzewają, że ich składnikiem mogą być elementy ludzkich lub zwierzęcych tkanek. To mit!

Wszystkie kremy, sera czy balsamy z komórkami macierzystymi są bezpieczne i nie zawierają żadnych kontrowersyjnych lub wątpliwych etycznie domieszek. To, co dodają do nich koncerny kosmetyczne, to ekstrakty z roślinnych komórek pnia. Pozyskuje się je np. z jabłek, róż albo drzew arganowych. Otrzymane substancje wykazują działanie odmładzające na skórę, ponieważ mobilizują ją do produkowania kolagenu. Cera, która posiada go dużo w swojej strukturze, jest bardziej jędrna i wygląda młodziej.

Komórki macierzyste wykorzystuje się także do przeprowadzania zabiegów wygładzających zmarszczki i spłycających blizny. Materiał do terapii uzyskuje się z tkanki tłuszczowej osoby, która się jej poddaje. Ta metoda pozwala uniknąć alergii czy stanów zapalnych. Komórki wstrzykuje się w miejsca, które wymagają regeneracji. Efekt zabiegu, czyli spłycenie bruzd lub blizn, pojawia się po około 6-8 miesiącach od jego wykonaniu.

Podsumowanie

Cofanie zegara biologicznego z użyciem komórek macierzystych powoli staje się codziennością. Kosmetyki z ich dodatkiem i zabiegi z wykorzystaniem własnego materiału komórkowego wykazują działanie odmładzające. Współczesne preparaty są bezpieczne oraz pozbawione składników wątpliwych moralnie. Ich stosowanie może w wyraźny sposób spłycić zmarszczki, unieść opadające policzki oraz zmniejszyć widoczność blizn.

Dodaj komentarz