Przejdź do treści

Ofiarowanie pomocy w uzależnieniu od narkotyków

  • przez
uzależnienie od narkotyków

Uzależnienie od narkotyków to bardzo poważna choroba, którą należy bardzo szybko zdiagnozować, aby podjąć odpowiednie leczenie. Najważniejsze jest przyznanie się przed samym sobą, że ma się problem z substancjami psychoaktywnymi. Wypieranie się tego może mieć bardzo duże konsekwencje.

Pomoc osobom uzależnionym od narkotyków jest konieczna

uzależnienie od narkotykówNiejednokrotnie uzależnieni tracą rodziny, przyjaciół, pracę, ale też przede wszystkim zdrowie, ponieważ potrafią siać one spustoszenie w organizmie. Każdy narkotyk jest inny, wyróżnia się narkotyki miękkie i ciężkie. Zarówno jedne, jak i drugie potrafią działać na człowieka w bardzo negatywny sposób. Pomoc w uzależnieniu od narkotyków jest kluczowa dla każdego chorego i należy jak najszybciej podjąć się leczenia. Jak działają narkotyki na osoby, które je zażywają? Działanie pobudzające mają między innymi kokaina i amfetamina. Poprawiają nastrój, wywołują nagłą euforię, nadpobudliwość, gadatliwość, w końcowym etapie działania człowiek staje się ospały, nie ma apetytu, pojawiają się ataki paniki i depresja. Długotrwałe zażywanie potrafi doprowadzić do śpiączki czy śmierci – wywołuje również myśli samobójcze. Narkotyki o działaniu rozluźniającym to na przykład heroina czy marihuana. Odczuwa się po zażyciu odprężenie, często też człowieka dopada nieuzasadniony śmiech.

uzależnienie od narkotykówW zależności od narkotyku zwiększa się apetyt lub całkowicie przechodzi ochota na jedzenie. Przy regularnym zażywaniu narkotyków rozluźniających może dojść do śmierci, śpiączki lub ataków agresji, paniki lub histerii. Równie niebezpieczne są narkotyki, które wywołują halucynacje, mowa tutaj o grzybkach halucynogennych, rozpuszczalnikach czy ecstasy. Przede wszystkim wyostrza się wzrok, widzi się kolory i dźwięki. Człowiek niejednokrotnie odczuwa wielki przypływ sił, który jest tylko złudzeniem. Skutkiem długotrwałego zażywania tego rodzaju narkotyku może być śpiączka, myśli samobójcze, a także przedawkowanie. Każda substancja psychoaktywna stwarza zagrożenie dla osoby, która ją przyjmuje, dlatego tak ważne jest, aby w ogóle nie rozpoczynać zażywania. Jednak nie każdy ma tak silną wolę, więc w momencie, gdy dochodzi do uzależnienia, należy jak najszybciej podjąć się leczenia.

Na całym świecie jest wiele ofiar narkotyków. Są one niebezpieczne dla każdego. Już pierwsza dawka potrafi zabić, a wielokrotnie systematyczne zażywanie narkotyków potrafi doprowadzić organizm do nieodwracalnych zmian. Ryzyko jest naprawdę ogromne, jednak nadal narkotyki są zażywane przez dużą część społeczeństwa. Należy jednak pomagać osobom chorym, zamiast je zostawiać z problemem.

Dodaj komentarz