Przejdź do treści

Odchudzanie w spa – przyjemne z pożytecznym cz. 1

Przeznaczenie jednego dnia na tego typu relaks, może być spełnieniem marzeń. Nie mówiąc już, gdyby miał to być kilkudniowy okres. Czas poświęcony na odnowę biologiczną niesie za sobą nie tylko dobroczynny wpływ na sferę cielesną, ale i duchową. Jest ulga dla zmęczonych mięśni i kości, ale również ukojenie dla skołatanych i przeciążonych codziennym stresem nerwów. Jakie tajemnice skrywa w sobie spa? Jakie zabiegi może nam zaoferować i jak my możemy na nich skorzystać?

Odnowa z biologicznego punktu widzenia

Chociaż zabiegi regenerujące potrafią sprawić, że zaczniemy odczuwać zdrowotną błogość, musimy zaprzeczyć twierdzeniu iż są to działania o charakterze stricte medycznym. Faktycznie, wpływają one na jakość pracy naszego organizmu, jednak nie należy odnowy biologicznej traktować jako coś, czym w pełni zastąpimy konsultacje i opiekę specjalisty. Odnowa biologiczna ma na celu poprawę kondycji fizycznej, ale i psychicznej dlatego łączy w sobie elementy z zakresu aktywności fizycznej, diety, terapii zajęciowej oraz zabiegów naturalnych. We wszystkie te dziedziny wkrada się również psychologia i pedagogika: każdy z uczestników wymaga indywidualnego podejścia, którym otaczają ich koordynatorzy zajęć.

Odnowa biologiczna kojarzona jest przede wszystkim z zabiegami upiększającymi, tymczasem są one tak naprawdę jedynie dodatkiem do całego wachlarza propozycji. Nie można im jednak umniejszać: kosmetologia jest niezwykle ważnym czynnikiem poprawiającym kondycję skóry oraz komórek wewnętrznych. Zagadnienie dotyczące odnowy biologicznej to zagadnienie zakrojone na szeroką skalę. Warto przyjrzeć mu się nieco bliżej, a więc zdecydowaliśmy podzielić się z naszymi czytelnikami zgromadzonymi informacjami w dwóch artykułach. Tę część poświęcimy najczęściej wybieranemu turnusowi wypoczynkowemu, drugą: szczegółowo opisanym zabiegom.

Słone odchudzanie z algami

 

Nie ma co ukrywać, że najbardziej znane są nam wczasy odchudzające. Wielu w tym momencie pewnie krzywi się z niezadowolenia na samą myśl, jednak panujące pojęcie, że tego typu turnusy są rzeczą wstydliwą, są jak najbardziej błędne. Nie ma nic kompromitującego w przedsięwzięciach tego typu. Mądrze wybrane obiekty i plan pobytu są w stanie nie tylko zapewnić pacjentowi zdrowy wypoczynek, ale i staną się wprowadzeniem i wskazówką do jego nowego stylu życia. Swój urlop w sanatorium trzeba dokładnie zaplanować. Weźmy pod uwagę jego lokalizację i połączmy tę informację z naszym stanem zdrowia – pomoże nam w tym lekarz specjalista. Jeżeli nasze wczasy opieramy na silnej potrzebie zdrowotnej, lekarz prowadzący może wypisać dla nas zaświadczenie lekarskie, uprawniające do korzystania z zabiegów na koszt NFZ.

Naszym pierwszym impulsem, jaki zaświtał nam w głowach z pewnością było morze i plaże. I rzeczywiście: dzięki dużej zawartości jodu, magnezu, sodu i potasu tereny nadbałtyckie są wręcz oblężone. Klimat polskich plaż jest wskazany przede wszystkim dla osób pragnących wyciszenia, ale i poprawy metabolizmu czy zdrowia skóry.

Swoje zdrowotne potrzeby zaspokoją również osoby borykające się np. z chorobami dróg oddechowych, alergiami czy chorobami skóry. Naszymi obowiązkowymi, nadmorskimi zajęciami będą przede wszystkim piesze wycieczki wzdłuż plaży lub bardziej aktywny wypoczynek na powietrzu np. biegi, jazda rowerowa, pływanie czy joga. Odtruwanie organizmu jodem jest bardzo skuteczne, dodatkowo wpływa on na przemianę materii, dlatego od razu poprawi się nasz apetyt. W czasie pobytu nad morzem warto skorzystać z thalassoterapii, czyli połączenia dobroczynnego działania alg, morskiej wody i soli mineralnych.

 

Turnusy za górami, za lasami

 

Hotel spa znajdujący się w centralnych częściach kraju z pewnością zaoferuje nam innego typu doświadczenia. Oprócz zajęć na powietrzu, skorzystać będziemy mogli z siłowni i basenów hotelowych. Tym razem nasze płuca uraczyć możemy odświeżającym powietrzem lasu, z czego ucieszą się osoby z nadciśnieniem, chorobami układu krążenia i oddechowego lub nerwicami. Uważać jednak powinni pacjenci, których dokuczliwą przypadłością są alergie. Wielu czeka również na wyjazd w góry, gdzie oprócz klimatycznych śniadań w wannie z hydromasażem, z widokiem na góry, mamy również wszelkiego rodzaju zabiegi relaksacyjno – oczyszczające tj. sauna, łaźnie oraz masaże.

Przenikliwa atmosfera gór przeznaczona jest przede wszystkim dla osób z chorobami dróg oddechowych, niedokrwistością czy nadczynnością tarczycy, ale niestety stan jednostek z nadciśnieniem tętniczym, migrenami lub chorobą wieńcową może się pogorszyć. Weekend w spa to zbyt krótki pobyt jak na wczasy odchudzające. Nie osiągniemy znaczących rezultatów spędzając tam jedynie kilka dni. Nasze odwiedziny w sanatorium powinny trwać przynajmniej tydzień, abyśmy zdołali bez pośpiechu zrelaksować się i skorzystać z jak największej ilości atrakcji.

 

Podsumowanie

 

Ten artykuł miał za zadanie wprowadzić naszych czytelników w zagadnienie dotyczące wczasów odchudzających. Nasz kolejny artykuł postanowiliśmy w pełni poświęcić temu na czym polega odnowa biologiczna zabiegi, jakie warto wybierać dla pełnej satysfakcji zostaną przez nas opisane tak, aby nie trzeba było martwić się żadną niespodzianką.

Dodaj komentarz