Od prehistorii po nowoczesną stomatologię

  • przez
dobry stomatolog Rzeszów

Nowoczesne technologie w zakresie stomatologii pozwalają na wykonywanie zróżnicowanych, nawet bardzo skomplikowanych zabiegów bez odczuwania żadnego bólu. Dentyści aplikują odpowiednią dawkę znieczulenia, która ma za zadanie uśmierzyć ewentualne odczuwanie dyskomfortu podczas leczenia. Jednakże nie zawsze tak było, ponieważ w zamierzchłych czasach jak wiadomo, współczesne technologie nie występowały. W poniższym tekście można przeczytać o krótkiej historii stomatologii.

Zanim ludzkość wynalazła stomatologię

dobrzy stomatolodzy - Rzeszów i okoliceW prehistorii nie ma mowy o zastosowaniu technologicznych innowacji, jednak okazuje się, że zęby przodków ludzi były w świetnym stanie. Mimo niewykształcenia nawyku szczotkowania zębów nie występowały żadne ubytki próchnicowe. Spowodowane to przede wszystkim było odpowiednią dietą zawierającą wszelkie wartości, witaminy i minerały. Dodatkowo jedzone pokarmy skutecznie pomagały w oczyszczaniu przestrzeni międzyzębowych. U schyłku epoki, bo około 5000 lat p.n.e. wynaleziono pierwsze narzędzia służące do czyszczenia uzębienia. W starożytności największą dbałość o zęby wykazywali mieszkańcy Chin. W celu zachowania zdrowia jamy ustnej stosowano między innymi różnego rodzaju płukanki ziołowe, a dodatkowo korzystano z bambusowej szczoteczki.

dobry stomatolog RzeszówWykonywano także pierwsze zabiegi chirurgiczne jak ekstrakcja zębów czy usuwanie ropni. Warto dodać, że pacjent był znieczulany naparami z ziół lub akupunkturą. W tej samej epoce stosowano także pierwsze implanty zębów, a wykorzystywali je Celtowie. Do takich wniosków doszli naukowcy po odnalezieniu szczątków z III wieku p.n.e. Obecnie technologia stomatologiczna wygląda zupełnie inaczej. Można znaleźć różnego rodzaju nowoczesne urządzenia wspomagające pracę dentysty, które dodatkowo zwiększają komfort pacjentów. Wykorzystuje się także specjalne znieczulenia, dzięki czemu nikt nie odczuwa żadnego dyskomfortu. Można zdecydować się na naprawę zębów lub poprawę ich wyglądu u takich profesjonalistów jak dobrzy stomatolodzy – Rzeszów i okolice posiadają w obrębie swojego terytorium dużą ilość gabinetów dentystycznych. Jest to rozwiązanie skuteczne i zapewniające odpowiedni komfort.

Historia stomatologii jest bardzo odległa, bo jej początków można dopatrywać się już w czasach prehistorycznych. Początkowo jak łatwo się domyślić była ona dość prymitywna, lecz z biegiem lat ludzkość regularnie udoskonalała technologię w tym zakresie, dzięki czemu zdrowie uzębienia zostało poprawione. Największym przełomem było wykonywanie operacji chirurgicznych ze znieczulenie, które to miało miejsce w starożytnych Chinach.

Dodaj komentarz