Przejdź do treści

Na czym polega praca z ciałem?

  • przez
pomoc psychologa

Od pewnego czasu coraz bardziej popularne stają się pewne specyficzne rodzaje psychoterapii, takie jak na przykład praca z ciałem. Wynika to z faktu, że wielu terapeutów wskazuje na ścisłe powiązanie umysłu, ciała, jak również i emocji. Tym samym, wykonując pewne konkretne ćwiczenia oraz zadania angażującego ciało, oraz wymagające wysiłku fizycznego okazują się być zbawienne w poprawie ogólnego stanu, oraz samopoczucia pacjenta.

Różne formy terapii

psycholog Obecnie, wyróżnia się kilka odrębnych metod na pracę z ciałem, które stosowane są powszechnie w psychoterapii oraz mogą mieć zbawienny wpływ na ogólny stan psychiczny pacjenta. Warto wymienić tutaj na przykład popularną już od dłuższego czasu akupresurę, która polega na uciskaniu, opukiwaniu, głaskaniu oraz dotykaniu pewnych określonych miejsc na ciele pacjenta. Ta metoda skutkuje przede wszystkim pobudzeniem naturalnych zdolności organizmu do samoregeneracji, oraz przywróceniem swobodnego przepływu energii w ciele. Inną metodą, która zalicza jest coraz częściej do takich form terapii jak praca z ciałem w łodzi, należy tak zwana terapia czaszkowo- krzyżowa. Ta z kolei, pozwala na widoczne przywrócenie równowagi w dystrybucji płynu mózgowo-rdzeniowego.

pomoc psychologa Udaje się to uzyskać przede wszystkim dzięki delikatnej manipulacji tkanek miękkich oraz kostnych w obrębie: kręgosłupa, czaszki, oraz kości krzyżowej. Inną formą wspomnianej terapii może się okazać z pewnością tak zwana terapia punktu spustowego. Ta z kolei polega na łagodzeniu bólu oraz napięcia w tkankach łącznych. To z kolei można uzyskać przede wszystkim dzięki naciskowi na punkty spustowe w całym ciele. Kolejną formą pracy z ciałem może się okazać tak zwana integracja strukturalna, polegająca na manipulacji (głębokiej) tkanek miękkich, co pozwala na przywrócenie równowagi struktury mięśniowo powiezionej. Warto wspomnieć tutaj również na przykład o technice nazywanej Alexandrą, która polega na analizie wzorców napięcia oraz stresu w ciele, a następnie na widocznej redukcji niekorzystnych nawyków w postawie oraz ruchu.

W obecnym czasie powszechne jest stosowanie różnego rodzaju form terapii, pozwalających na osiągnięcie widocznych efektów w poprawie ogólnego stanu pacjenta. Ważne, aby stosować takie formy terapii, które angażują nie tylko umysł, ale także i całe ciało. W praktyce okazuje się, że takie właśnie formy terapii wyróżniają się zdecydowanie większym poziomem skuteczności, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnej jej odmiany, która okazuje się często nieskuteczną w bardziej skomplikowanych przypadkach.

Dodaj komentarz