Przejdź do treści

Łóżko ortopedyczne – co warto wiedzieć?

  • przez
łóżko ortopedyczne

Specjalistyczny sprzęt medyczny, jakim są łóżka rehabilitacyjne, przeznaczony jest dla osób wymagających rehabilitacji z powodu choroby, urazu, lub przebytej operacji. Dostosowane są one do potrzeb osoby niepełnosprawnej, a dodatkowe udogodnienia pomagają z siadaniem, wstawaniem, czy zmienianiem pozycji bez konieczności pomocy opiekuna.

Dla kogo łóżko rehabilitacyjne?

łóżko ortopedyczneZwane inaczej łóżkiem ortopedycznym, pomaga osobom o pewnym stopniu niepełnosprawności w powrocie do zdrowia oraz ułatwia wykonywanie podstawowych czynności osobom o przewlekłych chorobach. Łóżko rehabilitacyjne, jak każdy inny sprzęt medyczny powinno spełniać podstawowe wymagania bezpieczeństwa. Konieczne jest dostosowanie go do wzrostu i wagi pacjenta. Łóżka rehabilitacyjne umożliwiają regulację wysokości poszczególnych segmentów leża – podniesienie zagłówka, przyjęcie pozycji siedzącej, czy podniesienie nóg. Najlepszym i najwygodniejszym wyborem jest łóżko z elektrycznym sterowaniem, które umożliwia regulację wysokości oparcia pleców oraz pozycję nóg, bez konieczności pomocy drugiej osoby. Jest to wygoda zarówno dla chorego, jak i opiekuna – odciąża kręgosłup, a także ułatwia wykonywanie podstawowych czynności, jak mycie, przebieranie, czy zmianę pościeli.

łóżko ortopedyczneŁóżko ortopedyczne rehabilitacyjne powinno być ponadto wyposażone w koła, umożliwiająca przemieszczanie go wraz z pacjentem w dowolne miejsce w razie konieczności. Łóżko rehabilitacyjne może być wykonane z drewna lub metalu. Te drugie są znacznie bardziej wytrzymałe i zalecane osobom o przewlekłych chorobach, które spędzają dużo czasu w pozycji leżącej. Powinno być ono wyposażone w odpowiedni materac przeciwodleżynowy oraz wysokiej jakości siłowniki, umożliwiające zmianą pozycji osoby leżącej. Boczny stolik jest jednym z dodatkowych elementów, w które standardowo wyposażone jest łóżko rehabilitacyjna. W razie potrzeby łóżko można wyposażyć także w takie elementy jak barierki lub wysięgnik, a także wieszak na kroplówkę lub ręczniki. Łóżka ortopedyczne to bardzo funkcjonalne, praktyczne i bardzo często niezbędne rozwiązanie dla osób, które ze względu na chorobę lub uraz spędzają wiele godzin dziennie w pozycji leżącej. Dodatkowe udogodnienia, będące na standardowym wyposażeniu łóżka, jak barierki, stolik boczny, regulacja segmentów leża, czy koła z blokadą nie tylko zwiększają komfort pacjenta, lecz także znacząco odciążają opiekuna osoby chorej.

Decydując się na łóżko rehabilitacyjne, warto wybrać takie sterowanie elektrycznie, przy pomocy pilota – jest to rozwiązanie wygodnie nie tylko dla opiekuna, lecz także dla leżącego.

Dodaj komentarz