Przejdź do treści

Leczenie uzależnienia od alkoholu

  • przez
uzależnienie od alkoholu

Alkoholizm to jedno z najczęściej występujących uzależnień. Może dotknąć osoby w każdym wieku, zarówno kobiety, jak i mężczyzn. To nałóg, który wykańcza fizycznie, ma negatywny wpływ na życie zawodowe i prywatne uzależnionego, może nawet prowadzić do śmierci. Leczenie uzależnienia nie jest proste, często trwa wiele lat, jednak jest to wysiłek, który warto podjąć w trosce o siebie i swoich bliskich.

Jak wygląda leczenie uzależnienia od alkoholu?

alkoholik Wiele zależy od danej osoby. Czy musi być ona hospitalizowana, czy też może ,,dochodzić” na zajęcia terapeutyczne? Czy wokół niej są osoby współuzależnione np. żona, dzieci? Czy kiedykolwiek podejmowała już próby leczenia? Dzięki odpowiedziom na te pytania można dojść do konkretnych wniosków. Z pewnością znane prywatne ośrodki leczenia uzależnień od alkoholu są opcją wartą rozważenia. Zamknięty ośrodek jest idealny dla osób w bardzo złym stanie, które potrzebują nie tylko terapii psychologicznej, ale także odtrucia alkoholowego i konsultacji medycznej. To też coś dla osób niezdyscyplinowanych, ze słomianym zapałem, które wielokrotnie podchodziły do terapii, ale jej nie ukończyły. Z kolei z sesji terapeutycznych poza ośrodkiem może skorzystać każdy, kto ma problem z alkoholem i potrzebuje wsparcia w wyjściu na prostą. Terapię można podzielić na indywidualną, grupową oraz rodzinną.

uzależnienie od alkoholu Ta pierwsza oznacza, że uzależniony sam odbywa terapię oko w oko z psychologiem czy psychoterapeutą. Terapia grupowa czy kręgi wsparcia to zwykle spotkania odbywające się cyklicznie, prowadzone przez terapeutę. Mogą odbywać się w ośrodku zamkniętym, jako uzupełnienie terapii indywidualnej, jak i poza nim, jako efekt podtrzymujący terapię. Z kolei sesje rodzinne są dla osób współuzależnionych – małżonków, partnerów, dzieci alkoholika. Dzięki temu cała rodzina może uporać się z problemem uzależnienia od alkoholu, przetrwać trudne chwile, jak również dowie się jak wspierać uzależnionego w drodze do lepszego życia. Osoby uzależnione mogą też wybrać się na turnusy terapeutyczne, połączone z różnymi zajęciami, nie tylko terapeutycznymi. Mogą to być zajęcia sportowe, medytacja, czy spotkania z doradcą zawodowym, który pomoże w uzyskaniu nowej posady.

Tylko ogrom samozaparcia i chęć zmiany mogą sprawić, że uzależniony pożegna się z alkoholem raz na zawsze. Bez względu na to jaką opcję terapii wybierze to grunt, by była ona profesjonalna i dopasowana do jego potrzeb – dzięki temu wytrwa w postanowieniu poprawy i będzie mógł rozpocząć nowe życie bez alkoholu.

Dodaj komentarz