Decyzja o podjęciu próby uwolnienia się od szkodliwego uzależnienia od narkotyków, hazardu czy alkoholu, jest bardzo trudna do podjęcia. W dalszych etapach każdy uzależniony powinien móc otrzymać wsparcie przy wychodzeniu z nałogu. Tym celom służą specjalne ośrodki do walki z uzależnieniami. Nie każdego jednak stać na wykupienie pobytu w prywatnych ośrodkach, dlatego też z pomocą przychodzą ośrodki refundowane w ramach Narodowej Służby Zdrowia.
Ośrodek leczenia uzależnień na NFZ — jak funkcjonuje?
Ulokowane na terenie całej Polski, ośrodki działające w ramach NFZ, przyjmują chorych i pacjentów na kilkutygodniowe, a nawet kilkumiesięczne terapie. Długość leczenia jest ustalana indywidualnie i zależy przede wszystkim od stopnia uzależnienia pacjenta. Jeśli osoba uzależniona chce rozpocząć kurację w takim ośrodku, musi na początku zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Ten wystawi skierowanie do poradni zdrowia psychicznego. To lekarz psychiatra najczęściej, na podstawie przeprowadzonego wywiadu wystawia bezpośrednie skierowanie do szpitala psychiatrycznego. Czas oczekiwania na rozpoczęcie leczenia wynosi nawet kilka tygodni, a do tego czasu uzależniony jest zobowiązany do niezażywania środków takich jak narkotyki czy alkohol, czy do powstrzymania się od korzystania z usług związanych z hazardem. Ośrodek leczenia uzależnień refundowany przez NFZ często jest wyposażony w specjalne oddziały zajmujące się detoksem, czyli odtruciem organizmu z toksyn.
Uzależniony przed odbyciem leczenia może zgłosić się na taki oddział, by to pod okiem specjalisty przejść ten najtrudniejszy etap. Uzależnienie od alkoholu, w przeciwieństwie do innych nałogów, nie wymaga od chorego posiadania ubezpieczenia zdrowotnego. Może on zgłosić się na leczenie także w wypadku braku pracy i nawet w wypadku braku rejestracji w urzędzie pracy. Alkoholizm to choroba, która wyklucza z życia, a nawet tym, którzy znajdują się całkowicie poza normalnym funkcjonowaniem, należy pomóc wrócić na właściwe tory. Ośrodki na NFZ ulokowane są z reguły w miejscach pozamiejskich, by wśród ciszy czy zieleni łatwiej było wrócić do zdrowia. Standardowe terapie opierają się na spotkaniach indywidualnych i grupowych z psychologiem czy psychiatrą. Opieka na oddziale jest całodobowa. Pacjent jest wypuszczany do domu, gdy wskazuje oznaki gotowości do samodzielnego funkcjonowania poza nałogiem, choć czasem przydatna jest także terapia przypominająca, czyli przyjazd na spotkania z terapeutą raz na kilka miesięcy.
Działające w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia ośrodki przyjmują na całodobową opiekę uzależnionych, którzy przedstawią specjalne skierowanie. Można je zdobyć u lekarza internisty, po przedstawieniu mu swoich obaw. Leczenie trwa kilka tygodni, a nawet miesięcy. Dla wielu chorych i uzależnionych taka terapia to życiowy ratunek.