Przejdź do treści

Jednorazowa, sterylna strzykawka – rodzaje

  • przez
strzykawka

Strzykawki zalicza się do podstawowych instrumentów medycznych służących do wstrzykiwania substancji leczniczych oraz pobierania płynów ustrojowych, do których zalicza się m.in. krew. Pierwsze, prymitywne modele strzykawek tworzono z pęcherzy zwierzęcych zakończonych rurką z ptasich piór.

Strzykawka do zabiegów

strzykawkaW późniejszych latach powszechnie używano metalowo-szklanych strzykawek wielokrotnego użytku, które przenosiły choroby. Sterylne, jednorazowe strzykawki rozpowszechniły się dopiero w drugiej połowie XX wieku, kiedy to zauważono, że instrumenty wielokrotnego użytku prowadzą do przenoszenia zakażeń. Z jakich elementów zbudowane są jednorazowe strzykawki i jakie modele owych instrumentów medycznych wyróżniamy? Strzykawki produkuje się dziś się dziś głównie z wyjałowionych tworzyw sztucznych, które pakowane są w hermetyczne, sterylne opakowania. Strzykawka składa się z pojemnika, tłoka oraz igły, jej podstawową funkcją jest zasysanie lub wstrzykiwanie konkretnych substancji, które pobierane są m.in. w celach diagnostycznych. W momencie kiedy podnosimy tłok strzykawki, w pojemniku tworzy się podciśnienie, które sprawia, że igła zaczyna zasysać daną substancję. Na zgromadzoną w pojemniku ciecz działa wówczas ciśnienie atmosferyczne, które sprawia, że płyn wnosi się do wnęki pojemnika.

strzykawkaJednorazowa strzykawka dedykowana jest różnym zabiegom, ponadto występuje ona również w wielu rozmiarach. Wyróżniamy dwa rodzaje strzykawek – podstawowe strzykawki dwuskładnikowe (które składają się tylko z pojemnika na ciecz, tłoka i strzykawki) oraz strzykawki trzyczęściowe posiadające dodatkowy tłok. Strzykawkami trzyczęściowymi nakłuwa się zwłaszcza dzieci oraz zwierzęta, ponieważ mniejsza siła nacisku spowodowana gładkim, bardziej równomiernym ruchem tłoka generuje znacznie mniej bólu podczas wkuwania się w skórę. Wyróżniamy klika konkretnych modeli strzykawek, które posiadają konkretne parametry dedykowane różnym zabiegom czy schorzeniom. Duże strzykawki cewnikowe posiadające szeroką plastikową igłę służą m.in. do uzupełniania kroplówek, igły insulinowe umożliwiają badanie poziomu cukry we krwi, standardowe strzykawki dwuczęściowe o precyzyjnych, wąskich igłach używane są podczas operacji czy zabiegów medycznych.

Strzykawki jednorazowe wyrzuca się tuż po zużyciu, mamy więc wówczas pewność, że podczas pobierania krwi czy znieczulenia, do naszej krwi nie przenikną żadne bakterie zakaźne, które mogłyby doprowadzić m.in. do rozwoju infekcji.Strzykawki te zapewniają nam więc stuprocentowe bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz