Przejdź do treści

Jakie czynniki wpływają na skuteczność terapii uzależnień?

terapia uzależnień NFZ

Terapia ma pomóc osobom uzależnionym uporać się z ich nałogiem. Chorzy mają do dyspozycji wiele placówek, gdzie mogą uzyskać wsparcie wykwalifikowanych specjalistów – psychologów, psychiatrów czy psychoterapeutów. Można również zgłosić się do dedykowanych ośrodków, gdzie otrzymuje się całodobową pomoc. Ta opcja jest jednak wybierana przez ludzi, którzy od dłuższego czasu nie mogą poradzić sobie z uzależnieniem bądź nieustannie do niego wracają, mimo skończonej terapii. Żeby terapia przynosiła owocne skutki, trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów.

Jak przebiega skuteczna terapia uzależnień na NFZ?

terapia uzależnień NFZNa początek należy przyznać się przed samym sobą i bliskimi, że ma się problem z używkami. To pierwszy krok do sukcesu. Wiele osób bagatelizuje to i sądzi, że są w stanie oprzeć się nałogowi samemu, co jest bardzo trudne bez odpowiedniego wsparcia. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi skuteczna terapia uzależnień NFZ utrzymuje ośrodki, które mają być oazą dla wszystkich ludzi wymagających profesjonalnej opieki. To właśnie w takich miejscach możliwe jest całkowite wyleczenie. Udanie się na mitingi, np. anonimowych alkoholików przybliża chorego do pokonania swoich demonów. Widok innych osób borykających się z tym samym problemem pozwala uzmysłowić sobie, że istnieją ludzie, którzy potrafili wziąć się w garść i walczyć o pełne wyzdrowienie. Daje to motywację do działania i wsparcie mentalne.

terapia uzależnień NFZUdana terapia to również pomoc ze strony najbliższych – rodziny i przyjaciół. Dzięki nim osoba chora ma poczucie, że jest dla kogo walczyć. Bardzo często zdarza się też tak, że występuje syndrom współuzależnienia. Bliscy czują się wówczas odpowiedzialni za działania alkoholika czy narkomana, dodatkowo nie potrafią się im przeciwstawić. W takich sytuacjach skuteczna może okazać się wspólna terapia. Dzięki temu osoby uzależnione mogą sobie uzmysłowić, że nie tylko niszczą swoją psychikę oraz zdrowie, ale i relacje w rodzinie. Dla wielu jest to pozytywny odruch do działania i walki o przyszłość. Terapia ma również pomóc zredukować szkodliwe skutki przyjmowania substancji psychoaktywnych. Dzięki temu możliwy jest powrót do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Terapia przynosi efekty wyłącznie, gdy podejdzie się do niej poważnie. Dystansowanie się od problemu daje odwrotny skutek, czyli nawrót nałogu. Mówi się, że jest się uzależnionym całe życie, jednak wyłącznie od silnej woli chorego zależy czy podda się bądź rozpocznie leczenie. Terapeuci uczą swoich pacjentów nowych, korzystnych dla zdrowia zachowań i postaw, dlatego bardzo ważny jest stały kontakt i regularne sesje psychologiczne.

Dodaj komentarz