Przejdź do treści

Jaka jest rola psychoterapeuty?

  • przez

Wiele osób długo wzbrania się przed pójściem do psychologa lub psychoterapeuty. Są to osoby, które uważają, że powinny sobie same radzić, że trzeba być twardym, że pójście po pomoc do psychologa jest oznaką słabości, bycia gorszym. Są to też osoby, które boją się, co pomyślą o nich inni, gdy się dowiedzą, że chodzą na terapię- boją się opinii innych, ich komentarzy i krytyki.

Psychoterapeuta i zmiana życia

psychoterapeutaSame te obawy powinny być wskazówką, że na terapię jednak warto pójść. Psychoterapia jest procesem poznawania siebie. Odkrywania swojej przeszłości, swoich prawdziwych uczuć, obaw, tęsknot, pragnień – w bezpiecznej atmosferze. Jest to nierzadko trudna droga, wiodąca przez uczucie zranienia, żalu, złości, poczucia winy, wstydu, do spokojnej przystani – głębokiego zakotwiczenia w sobie. Jest nauką odkrywania tego, kim jesteśmy tak naprawdę- bez tych wszystkich zakładanych na co dzień masek, przybieranych ról, wykonywanych powinności. To zdobywanie wiedzy o sobie samym- o tym, co się lubi, a czego nie, co jest się w stanie znieść, w którym momencie postawić granicę. Psychoterapeuta jest osobą, która towarzyszy klientowi w procesie zmiany. Przyjmuje obiektywną i naturalną postawę. Jego podstawowym zadaniem jest stworzenie bliskiej, bezpiecznej relacji z pacjentem.

psychoterapeutaJednym z czynników leczących jest bowiem odpowiednia relacja, w której klient może być prawdziwy. Psychoterapeuta empatycznie słucha i okazuje pełną życzliwości akceptację dla klienta, co nie oznacza, że na terapii zawsze jest przyjemnie. Wręcz przeciwnie- często bywa niekomfortowo, bo w przestrzeni gabinetu przeżywa się również trudne uczucia. Psychoterapeuta zachęca klienta do wzięcia pełnej odpowiedzialności za swoje decyzje, wybory, uczucia. Jest to fundament zmiany. Często jest tak, że klienci przychodzą do terapeuty, żeby powiedział im, co mają zrobić, udzielił konkretnych wskazówek, a wręcz- dokonał za nich zmian, wybawił ich, uratował. Nie jest to możliwe. Wówczas rolą psychoterapeuty jest uświadomienie pacjentowi iluzji takiego pragnienia. Psychoterapeuta ma być lustrem, w którym można zobaczyć to, czego na co dzień się nie widzi.

Psychoterapia jest głębokim procesem pracy nad sobą, dzięki któremu klienci zaczynają lepiej rozumieć siebie, a więc też- innych ludzi i otaczający ich świat. Pozwala dostrzec sposoby myślenia i schematy działania, które już nie służą, przynoszą więcej szkody niż korzyści. Pozwala też je zmienić na takie, które będą budujące i wspierające. Pozwala przyjrzeć się tworzonym relacjom i podchodzić do nich bardziej świadomie.

Dodaj komentarz