Przejdź do treści

Jak zakładać pończochy uciskowe przecwiżylakowe?

  • przez
pończochy

Rajstopy, pończochy i podkolanówki kompresyjne są jedną z najpopularniejszych form terapii żylaków nóg. Problemy krążeniowe są przyczyną obrzęku i bólu nóg. Odpowiednio dobrana i dopasowana odzież uciskowa przynosi ulgę w nieprzyjemnych dolegliwościach i chroni przed pogłębianiem się choroby. Stosowana jest zarówno jako profilaktyka, przy łagodnych dolegliwościach, jak i w formie terapii uzupełniającej dla farmakoterapii, czy po zabiegach.

Prawidłowe ubieranie pończoch

zdrowe nogiAby pończochy na długo zachowały swoje medyczne działanie należy odpowiednio o nie zadbać. Dotyczy to przede wszystkim ich poprawnego zakładania i ściągania. Pierwsze, na co należy zwrócić uwagę, by zachować pończochy uciskowe w dobrym stanie to ich odpowiednie zakładanie i ściąganie. Należy uważać, by przypadkiem nie naruszyć splotu materiału. W tym celu na czas zakładania i zdejmowania pończoch należy zdjąć biżuterię z dłoni, która mogłaby uszkodzić dzianinę. Aby odzież dawała jak najlepsze efekty kompresyjne należy nakładać ją tuż po przebudzeniu, najlepiej przed wstaniem z łóżka i zdejmować tuż przed snem. Odpowiednie zakładanie pończoch może być dla początkujących dużym wyzwaniem, jednak wprawę w tej czynności nabiera się bardzo szybko – wystarczy kilka powtórzeń, by bez większych trudności poprawnie zakładać i zdejmować pończochy przeciwżylakowe.

pończochyW pierwszej kolejności należy włożyć jedną rękę do środka pończochy, chwycić piętę i trzymając ją wywinąć nogawkę na zewnątrz, pozostawiając miejsce przeznaczone na stopę wewnątrz pończochy. Następnie należy równomiernie rozłożyć materiał i włożyć odpowiednią stopę w wywinięte uprzednio miejsce, upewniając się, czy wszystko znajduje się we właściwym ułożeniu. W razie potrzeby należy poprawić usytuowanie pończochy na stopie, by całość równomiernie przylegała do skóry. Aby odpowiednio rozmieścić kompresję na całej nodze, należy powoli i równomiernie wywijać pończochę, stopniowo ją naciągając. Nie należy szarpać, ani ciągnąć na siłę, gdyż może to uszkodzić splot. Po naciągnięciu pończochy na całą nogę należy wygładzić materiał, rozprostowując ewentualne fałdki. Pończocha powinna uciskać równomiernie na całej powierzchni nogi, bez powodowania dyskomfortu. Poprawne ściąganie pończochy polega na chwyceniu jej za górną krawędź oraz stopniowe ściąganie jej w dół. Podobnie jak w przypadku zakładania, należy robić to delikatnie i etapami, by nie uszkodzić dzianiny. W przypadku odzieży uciskowej o drugim i trzecim stopniu kompresji pomocne mogą okazać się specjalne rękawice lub specjalistyczny przyrząd dostępny w sklepach medycznych.

Aby pończochy długo zachowały swoje właściwości konieczna jest także ich odpowiednia pielęgnacja, na którą także należy zwrócić uwagę. Pończochy należy wymienić na nowe po upływie około 6 miesięcy, by zachować ich terapeutyczne właściwości.

Dodaj komentarz