Przejdź do treści

Jak wygląda terapia uzależnień?

  • przez
terapia uzależnień

Uzależnienia mogą dotknąć każdego. Można być uzależnionym nie tylko od alkoholu, czy papierosów, ale także od grania w gry komputerowe, od hazardu, czy od zakupów. Każde uzależnienie niszczy nasze życie rodzinne i zawodowe, często wiąże się z utratą znacznej sumy pieniędzy, czy z utratą zdrowia fizycznego. Co należy zrobić kiedy już wpadliśmy w zgubny nałóg?

Właściwa terapia uzależnienia

terapia uzależnień Jak z niego wyjść? Na pewno pierwszym krokiem jest przyznanie się przed samym sobą, że ma się jakiś problem i chce się go naprawić. Można poprosić o pomoc małżonka, rodziców, czy przyjaciół. Ich wsparcie na pewno będzie nieocenione – wtedy wiemy, że ktoś na nas liczy i wierzy w powodzenie naszej walki z nałogiem. Z drugiej strony jest fachowa terapia uzależnień w Sosnowcu czy innym mieście. Są różne formy terapii. Obecnie sesje terapeutyczne mogą odbywać się stacjonarnie, w gabinecie lekarskim, jak również internetowo (sesje online). Zwykle stosuje się sesje indywidualne, jednak coraz bardziej popularne są też sesje grupowe. Dzięki nim można poznać inne osoby uzależnione, wysłuchać ich historii i nauczyć się czegoś na ich błędach. Osoba uzależniona może zdecydować się na cykliczną terapię np. dwa razy w tygodniu, jak również na pobyt w ośrodku zamkniętym.

terapia uzależnień Ta opcja dotyczy przede wszystkim osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych – alkoholu, dopalaczy, narkotyków. W takim przypadku ważna jest nie tylko psychoterapia, ale i bezpiecznie przeprowadzony detoks, czyli odtruwanie organizmu. Podczas niego uzależniony może dostać gorączki, mieć omamy, bardzo się pocić, ma też ogromną chęć sięgnięcia po daną substancję. Lekarze mogą mu dać leki redukujące objawy odstawienia, przy alkoholizmie stosuje się też specjalne ,,wszywki” dozujące substancje czynne. Po zakończonej terapii, kiedy udało się zerwać z nałogiem, warto jednak od czasu do czasu przychodzić na spotkania terapeutyczne. Regularna rozmowa z psychologiem pozwoli wytrwać w mocnym postanowieniu poprawy i nie wrócić do zgubnego nałogu. Czasem warto też udać się na terapię z partnerem lub rodziną – mogą oni być osobami określanymi fachowo jako osoby współuzależnione.

Reasumując, leczenie każdego nałogu nigdy nie jest łatwe. Zdecydowanie łatwiej jest trzymać się z dala od używek, hazardu, czy innych rzeczy tego pokroju; niż wdać się w nałóg a potem walczyć o powrót do normalności. Jeśli jednak w życiu pojawił się nałóg to jak najszybciej trzeba podjąć stosowne leczenie pod okiem profesjonalisty. Wtedy mamy największe szanse na całkowite wyleczenie.

Zobacz więcej na https://vimedic.pl/

Dodaj komentarz