Przejdź do treści

Jak szybko po wyrwaniu zęba można włożyć implant?

implant zębowy

Ekstrakcja zęba to zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu zęba z zębodołu za pomocą specjalnych narzędzi. Wszystko to wiąże się często z nacięciem dziąsła, usunięciem fragmentu kości wyrostka zębodołowego wokół korzeni zęba oraz zszyciem rany poekstrakcyjnej. Najczęściej problem ten dotyczy zębów mądrości, zębów zatrzymanych, czy też pozostawionych korzeni zębów.

Co należy później zrobić?

implant zębaMożna włożyć implant, aby nie było dziury. Specjaliści zwracają uwagę na fakt, że wyrwanie zęba i wstawienie nowego to nierozerwalny proces, pomiędzy którym nie powinno minąć dużo czasu. Wynika to ze stopniowej degradacji i zanikania kości w miejscu ubytku zębowego. W tym wypadku wszczepienie implantu po wyrwaniu może być utrudnione. Następuje wówczas konieczność dodatkowego zabiegu odtworzenia kości, który jest nie tylko nieprzyjemny i długotrwały, ale także kosztowny. Kiedy jesteśmy zmuszeni usunąć zęba, najczęściej dentysta chirurgiczny od razu zadaje pytanie, czy będziemy przeprowadzać zabieg implantacji zęba. Jaki więc mamy czas pomiędzy wyrwaniem zęba a wstawieniem implantu? Specjaliści uważają, że najlepszy moment na wstawienie nowego zęba przypada w okresie od ośmiu do dwunastu tygodni po ekstrakcji. W tym okresie nie następuje jeszcze zanik kości, a implant zęba powoduje szybszą regenerację i odpowiednie zagęszczenie uzębienia.

implant zębowy Warto zauważyć, że tempo zanikania kości, podobnie jak rozchwiania pozostałych zębów jest bardzo indywidualne i nie da się przewidzieć kiedy dokładnie będzie za późno w przypadku konkretnego pacjenta. Im wcześniej zadbamy o wstawienie nowych zębów, tym mniejsze będą ewentualne przykre konsekwencje dla naszego uśmiechu i zdrowia. Przecież piękne, zdrowe zęby to wizytówka każdego człowieka. Dlatego po ekstrakcji zęba, nie wolno zwlekać, należy szybko udać się do implantologa, który wyjaśni nam, na czym polega zabieg i ewentualnie wspomni o przeciwwskazaniach, jakie mogą występować. Implantologia to obecnie najdoskonalsza metoda na uzupełnienie braków w uzębieniu. Implanty są bardzo praktyczne, trwałe i eliminują dyskomfort, jaki można często odczuć, używając protez ruchomych. Koszt implantacji zęba może być zróżnicowany, jednak ceny wahają się od 2000 tysięcy do 4, za pojedynczą tytanową śrubę.

Mimo obecnej wiedzy i rozwoju technologii ekstrakcja zęba jest czasami konieczna. Wyrwanie zęba następuje, gdy nie ma możliwości jego odbudowy lub leczenie zachowawcze okazało się nieskuteczne. Następnym krokiem, na jaki pacjenci się decydują to implantacja zęba. To zabieg pozwalający przywrócić uśmiech i pewność pacjentowi.

Dodaj komentarz