Przejdź do treści

Jak rozpoznać dobry ośrodek leczenia uzależnień?

  • przez
uzależnienie - palenie papierosów

Skuteczne leczenie uzależnienia jest możliwe tylko w sytuacji, odpowiedniej motywacji osoby uzależnionej. W celu jej zwiększenia, z pewnością dobrym rozwiązaniem okazuje się być udanie do wyspecjalizowanego ośrodka leczenia takich zaburzeń psychicznych. Z pewnością, warto wspomnieć, że korzystanie z usług wielu takich ośrodków jest obecnie w pełni darmowe.

Jak skorzystać z pomocy?

uzależnienie alkohol Duża część z nich obecnie, ma podpisane kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia, przez co leczenie w nich, w sytuacji posiadania ubezpieczenia zdrowotnego, jest w pełni darmowe. Duża liczba funkcjonujących w takim właśnie trybie ośrodków nie oznacza jednak, że do każdego z nich warto się udać po pomoc. Przy wyborze tego najbardziej, odpowiedniego, z pewnością warto zwrócić baczną uwagę na szereg bardzo ważnych dla przyszłego pacjenta czynników. Jednym z bardziej istotnych, są z pewnością jasne warunki leczenia. Mogą one wynikać przede wszystkim z zapoznania danego pacjenta z formą terapii, którą zostanie on poddany, i to jeszcze przed faktycznym podjęciem przez niego leczenia. Chodzi tutaj jednak nie tylko o rodzaj zastosowanej terapii, ale również i o warunki leczenia, to znaczy to, czy będzie ono w formie zamkniętej, czy dany pacjent będzie mógł opuszczać teren ośrodka. Jeżeli chodzi o ośrodki terapii uzależnień na nfz, z pewnością zdecydowana większość pacjentów chciałby mieć jasność co do doświadczenia oraz kompetencji zatrudnionej w takim ośrodku kadry.

uzależnienie - palenie papierosów Dlatego tez, wszyscy lekarze, oraz terapeuci, powinni być wymienieni oraz krótko opisani na stronie internetowej danego ośrodka. Te informacje, których powinno się wymagać, to przede wszystkim ich specjalizacja w radzeniu sobie z konkretnego rodzaju uzależnieniami, ich ogólne doświadczenie zawodowe, oraz ukończone szkoły wyższe, kursy, oraz seminaria doszkalające. Opisywane informacje okazują się mieć znaczenie kluczowe dla większego poczucia bezpieczeństwa pacjenta, oraz jego rodziny. Jest to ważne przede wszystkim dla zachowania przez pacjenta odpowiedniej motywacji do wyjścia z nałogu. Jednym ze zdecydowanie najbardziej skutecznych metod na walkę z nałogiem, okazuje się być udanie do wyspecjalizowanego ośrodka leczącego takie zaburzenia psychiczne.

Duża część takich właśnie ośrodków wykonuje takie usługi w pełni darmowo, w ramach odpowiedniego kontraktu z NFZ. Oczywiście, nie każdy z takich ośrodków jest tak samo godny zaufania oraz polecania, a podczas wyboru tego odpowiedniego, warto baczną uwagę zwrócić na szereg niezwykle ważnych w takiej sytuacji czynników.

Dodaj komentarz