Jak radzić sobie z zespołem stresu pourazowego?

  • przez

PTSD, czyli zespół stresu pourazowego jest zaburzeniem psychiatrycznym, które może objawiać się u osób w każdym wieku, zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Często kojarzony jest on z weteranami wojny, jednak powodów jego wystąpienia jest znacznie więcej. PTSD może pojawić się po traumatycznych przeżyciach związanych z wypadkiem, stratą bliskiej osoby czy brutalną napaścią.

Terapia dla chorych z PTSD

zespół stresu pourazowego Zazwyczaj osoba borykająca się z tym zaburzeniem unika miejsc, wydarzeń i osób, które przypominają o traumie. Życie codzienne osoby z zespołem stresu pourazowego jest problematyczne, gdyż najczęściej żyje ona w ciągłym lęku, miewa koszmary, przez które chodzi niewyspana, a także staje się rozdrażniona i agresywna. Proces leczenia PTSD może zająć więcej czasu, jednak zależy to od stopnia niepokoju i strachu osoby z zaburzeniem. Jest kilka sposobów, aby przezwyciężyć strach, jednak podstawowa metoda to przede wszystkim wyeliminowanie u siebie poczucie bezsilności. W wielu przypadkach osobom borykającym się z zespołem stresu pourazowego pomaga wykonywanie prostych, pozytywnych czynności, mających na celu wspomóc drugiego człowieka. Jest to między innymi oddawanie krwi, wspieranie przyjaciół czy przekazywanie darowizn na cele charytatywne. Warto również, by taka osoba zapisała się do grup wsparcia PTSD, gdzie może dowiedzieć się więcej o swoim zaburzeniu i sposobach radzenia sobie z nim.

zespół stresu pourazowego Objawy może łagodzić regularna aktywność fizyczna, techniki relaksacyjne oraz spotkania z przyjaciółmi. Osoby z zespołem stresu pourazowego nie powinny spożywać alkoholu i innych używek. W razie kłopotów, nie należy wstydzić się, prosić innych o pomoc – zawsze można skorzystać ze wsparcia wolontariuszy lub profesjonalnych terapeutów. Podczas terapii ekspert nauczy osobę z PTSD łagodzić objawy lęku, a tym samym wspomoże powrót do zdrowia. Gdzie można znaleźć takiego specjalistę? Jednym z nich jest terapeuta, który pomaga zwalczać silny zespół stresu pourazowego w Warszawie. Dzięki odpowiednio dobranym technikom leczenia rezultaty będą znacznie szybciej zauważalne. Nie warto zwlekać z podejmowaniem działań. U osób z zespołem stresu pourazowego objawy mogą z czasem się nasilać, co będzie trudniejsze w wyleczeniu i będzie sprawiało więcej problemów w codziennym funkcjonowaniu.

Często osoby z PTSD nieświadomie tworzą negatywne relacje ze swoimi najbliższymi, co może doprowadzić do całkowitego zerwania kontaktu z rodziną i przyjaciółmi. Co więcej, zespół stresu pourazowego ma także wpływ na organizm, a w szczególności prawidłowe działanie serca.

Dodaj komentarz