Przejdź do treści

Detoks ajurwedyjski – sprawdzone przepisy detoksykującej kuchni!

Słoik z pomarańczowym proszkiem z łyżką leżąca obok

Styl życia każdego z mieszkańców Ziemii uzależniony jest w głównej mierze od warunków panujących na danej szerokości geograficznej. Indie już od ponad 5 tysięcy lat dzielą się zdrowotnym wpływem diety bazującej na posiłkach pozbawionych produktów mięsnych i pochodzenia zwierzęcego.

Po co ajurwedyjski przepis na detoks?

Garnek, z którego parujeSposób odżywiania może wpływać pozytywnie, bądź negatywnie na stan fizyczny, za to kuracje lecznicze zakładają spożywanie posiłków złożonych ze składników w odpowiednich proporcjach. W przypadku osób cierpiących na problemy z wagą bądź chcących odbudować swoją formę fizyczną specjaliści zalecają detoks ajurwedyjski sprawdzone przepis dostępne są w wielu publikacjach książkowych, jednak poszukiwania odpowiedniej receptury bywają trudne w przypadku dań, których założeniem jest doprowadzić organizm do odpowiedniego stanu. Wystarczającym okazuje się poznanie specyfiki uniwersalnego dania, jakim jest Kitchari! Jest to zwrot pochodzący z ajurwerdy określający pełnowartościowy posiłek, który pozwala na odpowiednie funkcjonowanie ciała. Bazowy przepis składa się m.in. ze szklanki ryżu basmati, szklanki żółtej fasoli Mung Dahl, czterech szklanek wody, masła klarowanego, soli oraz przypraw.

Przed przystąpieniem do procesu przygotowywania dania należy wyposażyć się również w przyprawy takie jak: kumin, kolendra, kurkuma,Słoik z pomarańczowym proszkiem z łyżką leżąca obok kozieradka. Szczególną uwagę należy zwrócić przyprawom, które stanowią bazę w ziołolecznictwie stosowanym podczas ajurwedyjskiego procesu usuwania toksyn. Gotowanie należy rozpocząć od rozpuszczenia ghee (masła klarowanego) oraz wymieszania go z wymienionymi przyprawami z wyjątkiem kurkumy, ją należy dodać na samym końcu! Kolejnym krokiem będzie dodanie ugotowanych składników, zarówno żółtej fasoli, jak i ryżu basmati. Składniki znajdujące się w garnku należy dokładnie ze sobą wymieszać, a następnie dolać 4 szklanki wody. Końcowym krokiem jest gotowanie mieszanki na wolnym ogniu, tak długo aż osiągnie odpowiedni stopień miękkości. Istnieje wiele różnych przepisów, które doskonale wpisują się w założenia indyjskiej diety regenerującej. Dobór odpowiedniego jadłospisu powinien jednak zostać poprzedzony konsultacją z ajurwedyjskim specjalistą, który pomoże dobrać odpowiedni zestaw posiłków.

Zdrowotny wpływ omawianego detoksu potwierdzony jest od 1979 roku za sprawą uznania go przez Światową Organizację Zdrowia WHO za naturalną koncepcję zdrowia. Wykorzystywanie tanich i prostych składników pozwala na wprowadzenia detoksykujących potraw do własnego jadłospisu w celu walki ze złym samopoczuciem.

Dodaj komentarz