Przejdź do treści

Czym zajmuje się kardiolog?

  • przez

Serce jest jednym z kluczowych elementów układu krwionośnego. Samo serce składa się z prawej i lewej komory oraz prawego i lewego przedsionka, a do jego zadań należy pompowanie krwi do naczyń krwionośnych. Taka krew dostarcza organizmowi tlen i składniki odżywcze, a także pomaga w usuwaniu produktów metabolizmu. Można zatem stwierdzić, że ciągła praca serca utrzymuje człowieka przy życiu, a przy tym warto zaznaczyć, że serce jest centralnym punktem układu krwionośnego, bez którego komórki w ludzkim organizmie byłyby niedotlenione.

Kardiolog i jego praca

Schorzenia i wady układu sercowo-naczyniowego są coraz częstsze wśród społeczeństwa. Duży stres, spożywanie tłustego jedzenia, siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej to niejednokrotnie przyczyny rozwoju takich chorób. Nie należy więc zwlekać z wizytą u specjalisty w razie problemów z sercem. Najlepszym wyborem będzie doświadczony kardiolog – Kraków to miasto, gdzie pacjentów leczą jedni z najlepszych lekarzy z tej dziedziny medycyny. Czym jednak dokładnie zajmuje się kardiolog? Do jego zadań należy postawienie diagnozy i leczenie występujących chorób układu sercowo-naczyniowego, ale nie tylko, ponieważ jest on odpowiedzialny również za późniejszą rehabilitację. Doświadczony kardiolog będzie skutecznie potrafił wprowadzić leczenie, a co za tym idzie, profilaktykę, żeby uchronić chorych przed skutkami postępującej choroby.

Do kardiologa należy zgłosić się, gdy regularnie pojawia się nieuzasadniony ból w klatce piersiowej – może to sygnalizować objawy choroby wieńcowej. Ponadto niepokój powinny wzbudzić również powtarzające się duszności, obrzęki kończyn dolnych i górnych, a także omdlenia i zasłabnięcia. Jednakże wizyta u lekarza kardiologa nie musi być uzasadniona złym samopoczuciem. Czasem warto zrobić badania zupełnie profilaktycznie i w razie jakichkolwiek odstępstw od normy podjąć stosowne kroki, zgadzając się na leczenie. Przed spotkaniem z kardiologiem warto wykonać podstawowe badania krwi np. morfologię i później przekazać wyniki lekarzowi. EKG i echo serca wykonuje kardiolog w swoim gabinecie. Warto również założyć specjalny dzienniczek do pomiarów ciśnienia krwi – jest to wskazane dla osób leczących się, bo stały pomiar i obserwacja wyników mogą być pomocne nawet dla doświadczonego kardiologa.

Warto dbać o serce, a najlepszą pomoc może zapewnić lekarz kardiolog. To on odpowiedzialny jest za obserwację prawidłowej pracy tego niezwykle ważnego dla ludzkiego organizmu mięśniowego narządu. Odpowiednio wcześniej wprowadzona profilaktyka jest w stanie spowolnić postępującą chorobę i zapewnić pacjentowi dłuższe życie.

Dodaj komentarz