Przejdź do treści

Czym zajmują się rehabilitanci?

rehabilitant

Niektóre poważne schorzenia mocno ograniczają zdolności ruchowe – na przykład złamania lub udary. Po ich przejściu należy wziąć udział w rehabilitacji, która pozwoli na częściowe lub całkowite przywrócenie sprawności motorycznej. Zabiegi rehabilitacyjne mogą odbywać się w szpitalach, lecznicach lub domach pacjentów.

Zależy to od stanu chorego

ból kręgosłupa - rehabilitacjaRehabilitant powinien posiadać kierunkowe wykształcenie medyczne z zakresu fizjoterapii. Odpowiednio przeprowadzona rehabilitacja łagodzi ból oraz zwiększa zakres ruchów. Podstawowymi czynnościami wykonywanymi podczas rehabilitacji są ćwiczenia gimnastyczne. Wykonuje się je w zakresie, jaki jest wskazany podczas procesu leczenia – dzięki temu nie przeciąża się ciała. Na dolegliwości bólowe pomagają także masaże. Rehabilitanci wykonujący swoją pracę w szpitalu mogą korzystać z szeregu maszyn i urządzeń, które pozwalają na światło- i ciepłolecznictwo. W niektórych przypadkach stosowana jest także laseroterapia i ultrasonoterapia. Rehabilitant jest w stanie pomóc osobom, które przeszły poważny uraz lub cierpią na dolegliwości związane z układem nerwowo-szkieletowo-mięśniowym. Zalicza się do tego ból pleców, stawów lub zaburzenia związane z kręgosłupem.

rehabilitantDolegliwości mogą być następstwem wypadku lub zbyt intensywnego uprawiania sportu. Dobry rehabilitant w Markach może prowadzić zajęcia gimnastyczne lub wykonywać masaże w domach swoich pacjentów. Wyróżnia się trzy rodzaje rehabilitacji – medyczną, zawodową oraz społeczną. Rehabilitacja medyczna ma za zadanie pomóc w powrocie osoby chorej do zdrowia. Rehabilitacja zawodowa to zestaw bardziej wymagających zabiegów, których zadaniem jest przywrócenie sprawności do tego stopnia, aby pacjent mógł powrócić do wykonywania swojej pracy. Rehabilitacja społeczna obejmuje także pomoc psychologiczną. Podczas swojej pracy rehabilitant nie tylko przeprowadza zabiegi, ale też edukuje i wyjaśnia, jak prawidłowo postępować, żeby niwelować ból oraz ograniczenia ruchowe. Prawidłowa postawa czy spacery często są wskazane jako dodatek do rehabilitacji.

Zadaniem rehabilitanta jest realizowanie zaleceń związanych z konkretnym urazem lub dolegliwością. Podczas badania manualnego określa on, jaki jest poziom napięcia poszczególnych fragmentów tkanek. Dzięki pomocy rehabilitanta osoby niepełnosprawne mogą wrócić do zdrowia i odzyskać swoją dawną sprawność. Wymaga to nie tylko profesjonalnej pomocy, ale też dużej dozy samodyscypliny i ciężkich ćwiczeń. Masaże i kąpiele lecznicze także są wskazane.

Dodaj komentarz