Przejdź do treści

Czym są ustawienia hellingerowskie?

terapia

Obecnie wielu szczególnie młodych ludzi korzysta z terapii. Nie tylko po to, by poradzić sobie z problemami psychicznymi, czy chorobami, ale również po to, by uporządkować myśli bądź zwyczajnie pogadać z kimś, kto jest w stanie wysłuchać z uwagą i doradzić. Utarło się, że lepiej porozmawiać o kłopotach z kimś obcym niż z rodziną czy znajomymi. Psychoterapeuta pomoże rozwiązać problemy, z którymi człowiek nie potrafi sobie poradzić ze względu na przebyte traumy lub inne trudne sytuacje życiowe. Aby rozpoznać źródło problemu, psychologowie stosują rozmaite metody terapii.

Do czego wykorzystuje się ustawienia hellingerowskie?

metodaOsoba decydująca się na rozmowę o swoich kłopotach warto, żeby najpierw wybrała specjalistę, który pracuje w konkretnym nurcie. Nie każdy psychoterapeuta będzie bowiem w stanie pomóc uporać się z danymi problemami. Aby odczytać źródło kłopotów na głębokim poziomie emocjonalnym, korzysta się z ustawień hellingerowskich. Metoda ta, zwana też ustawieniami systemowymi lub konstelacjami rodzinnymi, polega na transformacji istotnych tematów osobistych oraz systemowych. Ta metoda pozwala zrozumieć dynamikę danej sprawy oraz pomaga zrobić krok w kierunku zmiany zachowania. Sposób ten przywraca harmonię w życiu psychofizycznym oraz w relacjach z innymi. Jak wygląda terapia hellingerowska?

MetodaTemat będący przedmiotem badania rozpoznaje się przez rodzaj obrazu, który ukazuje głęboko skrywaną aktywność w danej kwestii. Metoda ustawień hellingerowskich wykorzystywana jest, aby w pewnym sensie zmusić się do zmian w życiu. Pomoże w uporaniu się z toksyczną relacją z partnerem, problemami z dziećmi, traumach z dzieciństwa czy ogólnie ze zdrowiem psychicznym. Tak naprawdę ten typ terapii można wykorzystać w walce z każdym problemem w życiu. Jest bowiem uniwersalna, zadziała także w przypadku lęku, depresji, nieuzasadnionych wybuchów złości, osamotnienia, jak również w trudnościach zawodowych oraz realizacji planów życiowych. Ustawienia Hellingera nie tylko obrazują dynamikę problemu, ale przedstawiają istotę uwarunkowań. Pomagają uporać się z teraźniejszością, zagłębiając się w przeszłość pacjenta.

Ludzie często zadają sobie pytanie, czy warto iść na terapię. Odpowiedź powinna być zdecydowanie twierdząca. Rozmowa z psychologiem pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości na poziomie mentalnym. Jest to swoiste lekarstwo na choroby psychofizyczne. Mimo tego, że czasami trudno przyznać się do niemożności radzenia sobie z problemami, terapia będzie pewnego rodzaju oczyszczeniem i pomoże nawet w najtrudniejszych kłopotach.

Dodaj komentarz