Przejdź do treści

Czym jest komora hiperbaryczna?

co2

Terapia tlenowa w różnej formie, zdobywa obecnie bardzo dużą popularność. Do jej przeprowadzenia bardzo ważne jest jednak wykorzystywanie odpowiedniej, zaawansowanej komory, zwanej hiperbaryczną. Zanim zdecyduje się na taki zabieg, warto wiedzieć czym taka komora jest i jak działa.

Leczenie przewlekłych chorób

tlen Komora ta odgrywa w terapii tlenowej bardzo ważną rolę, gdyż to właśnie ona odpowiada za to, aby zabieg ten wykonany był w jak najbardziej bezpiecznych warunkach. Właśnie w tym celu tak ważne jest posiadanie takich urządzeń medycznych, jak nowoczesna komora hiperbaryczna w mazowieckim. Właśnie w tej komorze możliwe jest poddanie pacjenta oddziaływaniu czystego tlenu, w warunkach znacznie podwyższonego ciśnienia. Ciśnienie to, w komorze hiperbarycznej, może dochodzić nawet do poziomu trzy razy większego, w porównaniu do wartości ciśnienia atmosferycznego. Dzięki temu, komora hiperbaryczna wykazuje bardzo wysoki poziom skuteczności jeśli chodzi o niwelowanie barier w organizmie, które zaburzają przepływ tlenu do wszystkich komórek organizmu. Urządzenia te, w nieco uproszczonej formie, zaczęto stosować już w XVII wieku.

co2Z czasem jednak, zaczęto wyposażać je w różne udogodnienia, wpływające pozytywnie zwłaszcza na poziom bezpieczeństwa pacjenta podczas terapii tlenowej, oraz umożliwiające dostosowanie jej przebiegu przede wszystkim do ogólnego stanu pacjenta. Współczesne komory hiperbaryczne, dostępne są w kilku, bardzo mocno różniących się od siebie wersjach. Wyróżnić na przykład należy komory jednomiejscowe, które, jak można wywnioskować po nazwie przeznaczone są dla jednego pacjenta. Komory wielomiejscowe zaś umożliwiają wykonanie wspomnianych zabiegów nawet dla kilku osób w tym samym czasie. Odrębnym rodzajem komór tego typu są tak zwane worki gamowa. W tej wersji komora hiperbaryczna tak naprawdę stanowi duży, nadmuchiwany worek, w którym możliwe jest utrzymywanie ciśnienia na stałym poziomie. Worek ten jest przenośny, co sprawia, że można go stosować na przykład podczas wypraw wysokogórskich, podczas leczenia tak zwanej ostrej choroby górskiej. W obecnym czasie terapia tlenowa cieszy się coraz większą popularnością.

Nic dziwnego, gdyż może się ona okazać niezwykle pomocna jak również i skuteczna, w leczeniu wielu przewlekłych chorób, oraz w ogólnej poprawie stanu pacjenta. Warto wiedzieć, jakie narzędzia konieczne są do właściwego przeprowadzenia takiej właśnie terapii, oraz jak ona przebiega. W wielu sytuacjach, korzystanie z takich form terapii jest sporym ułatwieniem podczas tradycyjnych form leczenie chorób przewlekłych.

Dodaj komentarz