Przejdź do treści

Czy ustawienia hellingerowskie to skuteczna terapia?

  • przez
terapia ustawień

Kiedyś uczęszczanie na terapię było postrzegane jako coś złego. Niemożność radzenia sobie z problemami lub zaburzenia psychiczne były traktowane po macoszemu. Jednak nastawienie do psychologów i psychiatrów powoli zmienia się na lepsze. Coraz więcej ludzi wybiera się na terapię, przyznaje otwarcie do kłopotów na poziomie psychofizycznym oraz korzysta z pomocy specjalistów. Ustawienia Hellingera to terapia, która rozpoznaje źródła problemu przez spojrzenie na nie z perspektywy relacji w rodzinie pacjenta.

Wpływ terapii ustawień na pacjenta

terapia ustawieńTerapia ustawień Hellingera cieszy się dużą popularnością wśród osób, które na co dzień korzystają z pomocy psychologów. Jest to autorska metoda Berta Hellingera. Nie był on licencjonowanym terapeutą, a korzystał z doświadczenia nabytego podczas wieloletniej działalności misyjnej. Głównym założeniem tej terapii jest idea, że to zaburzone relacje rodzinne odpowiadają za problemy psychiczne. Dla osób, które mają toksyczne doświadczenia z członkami swojej rodziny może to być bardzo pomocne. Przebyte traumy z dzieciństwa czy krzywda ze strony rodziców często mają wpływ na zachowanie oraz dalsze życie dziecka. Dobrze poprowadzona terapia ustawień hellingerowskich może pozytywnie oddziaływać na sposób postrzegania przyszłości oraz na budowanie relacji z innymi ludźmi. Skutki tej metody to przywrócenie porządku w relacjach rodzinnych oraz polepszenie więzi między członkami.

terapia ustawieńSymboliczne pogodzenie się z osobami z rodziny, które wyrządziły krzywdę pacjentowi mogą wpłynąć pozytywnie na dalszą terapię. Na początku jednak należy rozpoznać, kto i w jaki sposób doprowadził do traumy, by móc zastosować ustawienia Hellingera. W terapii mogą uczestniczyć całe rodziny, nie tylko jedna osoba, która ma określony problem. Dzięki temu istnieje prawdopodobieństwo, że terapeuta szybciej dojdzie do pożądanych wniosków i będzie w stanie postawić diagnozę. Sesja może wywołać wiele niepożądanych wrażeń, jednak reakcja na nie będzie sprawdzianem, czy pacjent poradzi sobie w przyszłości z podobnym problemem bez korzystania z pomocy psychologa.

Aby terapia była skuteczna najważniejsze jest dobranie odpowiedniej metody leczenia i indywidualne podejście. Na jednego pacjenta ustawienia hellingerowskie wpłyną pozytywnie, z kolei na drugiego podziała coś innego. Pójście na terapię wiąże się z przyznaniem się do trudności w życiu psychicznym. Jednak nie warto wstydzić się z tego powodu. Każdy człowiek ma jakieś problemy, jeden większe, drugi mniejsze. Ważne, by nie bagatelizować ich i pozwolić sobie pomóc. Terapia Hellingera będzie skuteczna, jeśli dobrze rozpozna się źródło problemu.

Dodaj komentarz