Przejdź do treści

Czy medycyna estetyczna jest bezpieczna?

  • przez
lekarz

W ostatnim czasie widoczna jest coraz większa popularność zabiegów medycyny estetycznej. Dla większości osób największe znaczenie ma fakt, że pozwalają one na osiągnięcie bardzo pozytywnych efektów przy znacznie zmniejszonej inwazyjności. Wszystko ze względu na fakt, że zabiegi takie są po prostu zdecydowanie bardziej bezpieczne.

zabiegi antycellulitoweOsoby, które chcą poprawić subiektywne mankamenty swojej urody, a jednocześnie boją się skalpela i skomplikowanych operacji zdecydowanie najczęściej decydują się na medycynę estetyczną. Medycyna estetyczna korzysta ze znacznie mniej inwazyjnych narzędzi, w postaci laserów, ultradźwięków czy też wielu innych. Najczęściej jej skuteczność opiera się na wykorzystywaniu preparatów wstrzykiwanych pod skórę, które odróżniają się tym, że mogą się po pewnym czasie w stu procentach wchłonąć. Tym samym, uzyskane w wyniku takich zabiegów efekty są niemal w stu procentach odwracalne. W większości sytuacji zaraz po zabiegu dany pacjent wrócić może do wykonywania swoich codziennych obowiązków.

lekarzWszystko to powoduje, że medycyna estetyczna jest zazwyczaj nieporównywalnie mniej groźna dla zdrowia, niż jakiekolwiek operacje plastyczne. Oczywiście, opisywane zabiegi nie mogą być wykonywane ze 100% poczuciem bezpieczeństwa i beztroską. Jest szereg przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania wielu zabiegów, o których należy bezwzględnie poinformować lekarza prowadzącego taki zabieg oraz nadzór nad pacjentem. Niewielki i tak stopień zagrożenia dla pacjenta można jeszcze bardziej zmniejszyć i ograniczyć, z dużą ostrożnością wybierając klinikę wykonującą zabiegi medycyny estetycznej. Zabiegów nawet pozornie najprostszych, takich jak powiększanie czy korekcja kształtu ust nie powinno się wykonywać u kosmetyczek nie posiadających wymaganych uprawnień. Nie posiadają one wykształcenia w tym kierunku, a niższa cena wykonania interesującego zabiegu wiązać się będzie z wykorzystaniem niższej jakości preparatów, z których od dawna nie korzystają już bardziej profesjonalne kliniki.

Zabiegi medycyny estetycznej cieszą się aktualnie szybko rosnącą popularnością. To właśnie one pozwalają na uzyskanie najbardziej korzystnych efektów w sposób znacznie mniej inwazyjny dla zdrowia i w sposób bezpieczniejszy dla pacjenta. Ważne jest, aby z dużą uwagą wybierać miejsce wykonywania takich procedur medycznych, gdyż może to mieć decydujący wpływ na kwestie bezpieczeństwa oraz komfortu pacjenta. Z całą pewnością należy unikać wykonywania takich zabiegów u kosmetyczki, nie posiadających najczęściej wymaganych uprawnień.