Przejdź do treści

Czy krótkoterminowa terapia uzależnień jest skuteczna?

  • przez
Terapia uzależnień

Gdy myślimy o skutecznym odwyku od używek, na myśl przychodzi długa terapia, dzięki której ciało oczyszcza się od wszystkich toksyn, a głowa jest w stanie uwolnić się od nałogu. W specjalnych ośrodkach do spraw walki z uzależnieniami dostępne są także krótkoterminowe terapie, teraz także w ramach porozumienia z NFZ, a zatem za darmo. Czy są skuteczne?

Krótkoterminowa terapia — czy jest skuteczna?

Terapia uzależnień Zwykle odwyk od narkotyków czy alkoholu trwa kilka tygodni, a nawet miesięcy, w zależności od czasu, w jakim pacjent osiągnie gotowość do samodzielnego funkcjonowania w uwolnieniu od nałogów. Możliwość odbycia krótkoterminowej terapii nie jest nowością, ale rzadziej wybieraną opcją, przy czym nie mniej skuteczną od tej tradycyjnej. Z reguły trwa około miesiąca, a terapia przebiega intensywniej. Składające się na kuracje aspekty, takie jak psychoterapia indywidualna i terapia grupowa, są przeprowadzane o wiele częściej. Na takim odwyku każda minuta jest zapełniona różnymi rodzajami aktywności, takimi jak spacery, zajęcia artystyczne, ćwiczenia fizyczne. Jest to terapia przeznaczona dla osób, które wymagają pomocy przy wychodzeniu z nałogu, ale jednocześnie dla takich, których stan nie jest bardzo poważny. Przeciwskazaniem do podjęcia takiego leczenia są psychozy, wyraźne zespoły otępienne, a także niepełnosprawność intelektualna w stopniu znacznym. Osoby potrzebujące, które pragną zdecydować na taką formę terapii, mogą dostać się na nią dzięki funduszowi zdrowia. Krótkoterminowa terapia uzależnień NFZ jest dostępna w wielu ośrodkach. Należy wystąpić do lekarza rodzinnego z prośbą o skierowanie.

Terapia uzależnieńMoże on na początku przekierować pacjenta do psychiatry i dopiero on wypisze skierowanie do szpitala lub ośrodka, po stwierdzeniu zaistnienia takich potrzeb. Warto dodać, że osoba, która pragnie podjąć się leczenia, musi do czasu rozpoczęcia terapii pozostać trzeźwa i wolna od dręczących ją nałogów. Na przyjęcie do szpitala czy ośrodka w ramach usług NFZ trzeba w większości przypadków poczekać. Dodatkowo ważne jest tutaj także odbycie detoksu, czyli kuracji oczyszczającej organizm. Ten proces odtruwania potrafi być wyjątkowo nieprzyjemnym przeżyciem. W niektórych ośrodkach dostępne są specjalne oddziały przeznaczone do detoksykacji. Tam pod okiem specjalisty można przejść przez ten ciężki etap. Już krótka terapia jest w stanie otworzyć oczy pacjentowi na wiele spraw, przestawić schemat myślowy. Terapeuci często są ostrzy i surowi wobec swoich pacjentów. Taka taktyka jest starannie przemyślana, ponieważ terapia jest skuteczna tylko wtedy, gdy to pacjent da z siebie wszystko, by wyjść z nałogu.

Odwyk krótkoterminowy może być skuteczny, ponieważ jest bardzo intensywny. Daje solidny impuls do wyzbycia się szkodliwych przyzwyczajeń. Na terapię składa się wiele zajęć, które potrafią skutecznie przerwać proces chorobowy, jakim jest uzależnienie od substancji psychoaktywnych. Ważne jest jednak podtrzymanie terapii po zakończeniu odwyku w innej formie, na przykład wizyt u psychoterapeuty czy zapisania się do grupy wsparcia.