Przejdź do treści

Czy ciążę można przejeść? cz.1

Wiele kobiet w ciąży z niecierpliwością oczekuje swojego maleństwa. Dziewięć miesięcy, które musi cierpliwie przeżyć mogą się dłużyć. Przez cały ten okres przyszła mama dba o zawartość swojego brzuszka najlepiej jak umie. Podpowiemy jej, jak powinna skomponować swoje menu, aby pomóc sobie i dziecku, oraz co zrobić, gdy dopadnie ją tzw. cukrzyca ciążowa.

Smacznego od małego

W tej części naszego artykułu przedstawimy zasady dotyczące tego, jak odżywiać się w czasie ciąży, natomiast w kolejnej, zaprezentujemy spis produktów kolidujący z definicją tego, czym jest zdrowe żywienie w ciąży. Podamy również dla szanownych mam, przykładowy jadłospis w cukrzycy ciążowej, aby zmniejszyć ich obawy dotyczące żywienia. Dieta dla kobiet w ciąży jest bardzo złożona. Dla zdrowia własnego i swojego przyszłego potomstwa powinny zrezygnować z niektórych potraw i produktów.

Nawet z tych, które do tej pory należały do ich ulubionych. Jadłospis powinien być przede wszystkim urozmaicony i regularny. Lepiej jeść więcej małych porcji (co 3-4 godziny), niż np. 3 posiłki do granic możliwości. Sprzyja to odkładaniu się nadmiaru pożywienia w organizmie: zarówno mama, jak i płód nie potrzebują tak dużych ilości.

Powiązany jest z tym także pogląd dotyczący tego, że w ciąży kobieta powinna jeść i za siebie i za dziecko. Jest on nie do końca trafiony. Kobiety powinny stosować zbilansowaną dietę, dopasowaną do ich indywidualnych potrzeb. Spożywanie zbyt małej ilości pożywienia, będzie równoznaczne z głodzeniem dziecka, jednak „zdobycie” zbyt wielu kilogramów w czasie ciąży źle wpływa na jej rozwój, a także samopoczucie przyszłej mamy.

Także po porodzie, zniwelowanie zbędnych kilogramów staje się trudniejsze. Mimo zachcianek (najbardziej wskazane są te nisko przetworzone), kobiety w ciąży nie powinny się ograniczać do jednego, bądź kilku rodzajów składników. Najlepszym wyjściem jest przemycenie do swojego menu jak największej ilości produktów z różnych kategorii piramidy żywieniowej. Każdy jej przedział wspiera rozwój dziecka pod innym kątem.

Lista zakupów dla mamy

Już od początku trwania ciąży należy wprowadzać do swojej diety duże pokłady kwasu foliowego. Znaleźć go można m.in. w szpinaku, bobie, szparagach, czy brokułach. Jednak żaden z produktów nie jest w stanie dostarczyć kobiecie wystarczającego poziomu tego składnika, dlatego wskazana jest dodatkowa suplementacja. Ważne jest również spożywanie produktów zbożowych dostarczających węglowodanów, błonnika, magnezu, cynku itp. Znajduje się on przede wszystkim w płatkach owsianych, wszelkiego rodzaju kaszach, a także pieczywie pełnoziarnistym.

Istotne jest uzupełnienie składników mineralnych i witamin (szczególnie ważna jest wit. C, odpowiedzialna za prawidłowe wchłanianie żelaza), dlatego nie można zapomnieć o owocach i warzywach. Mogą być przyjmowane w postaci stałej, lub jako soki. Najważniejsze, żeby ich dzienne spożycie wyniosło przynajmniej 400 g. Kolejna bardzo ważna grupa witamin to wit. B1, B12 oraz PP. Znajdują się one w mleku i jego przetworach. Zawierają one również wapń, który jest niezwykle znaczący w jadłospisie kobiety w ciąży: wpływa on na rozwój układu kostnego dziecka, a przede wszystkim uzupełnia jego braki w organizmie matki (płód pobiera wapń z organizmu kobiety, jego niedobory mogą wpływać na stan uzębienia i szpiku kobiety).

Jedzenie dla kobiet w ciąży, którego również nie może zabraknąć to chude mięso (drób, cielęcina) oraz ryby (dorsz, halibut, mintaj, śledzie). W odpowiednich ilościach dostarczają one żelazo, jod oraz wit. D. Na ryby możemy pozwolić sobie najwyżej 2-3 razy w tygodniu. Zarówno ryby, jak i mięso spożywać jedynie dokładnie ugotowane. Aby witaminy były lepiej przyswajalne przez organizm nie należy zapominać o tłuszczach. Decydujmy się jednak tylko na te roślinne (olej lniany, oliwa z oliwek).

Podsumowanie

Jak widać, dieta, którą należy zastosować z chwilą poczęcia nowego życia jest bardzo wymagająca. Dużym ułatwieniem jest, jeśli mama nie traktuje wymienionych produktów, jako nowości w diecie, a raczej za jej standard. Wszystkim tym paniom należy się spory plus.

Dodaj komentarz