Przejdź do treści

Cud dla urody prosto z natury – kwas ferulowy

peeling ferulowy

Skóra codziennie narażona jest na działanie czynników, które przyspieszają proces jej starzenia. Z czasem tkanka traci sprężystość, co sprzyja powstawaniu zmarszczek. Poszarzała, zmęczona cera dodaje lat i odejmuje uroku. Sprzymierzeńcem w staraniach o zachowanie młodego wyglądu skóry jest kwas ferulowy.

Czym jest i dlaczego uważa się go za jeden z najsilniejszych antyoksydantów, wykorzystywanych we współczesnej kosmetologii?

Dlaczego skóra się starzeje?

stan skóryIstnieje wiele niekorzystnych czynników, z którymi cera zmaga się codziennie. Ich działanie negatywnie wpływa na jej kondycję i wygląd.

Poniższe zjawiska odpowiadają za przedwczesne starzenie skóry. Wiotczenie i powstawanie pierwszych zmarszczek najczęściej są wynikiem:

 

• zaniedbań w kwestii ochrony przed promieniowaniem słonecznym,
• nadużywania opalania w solarium,
• zanieczyszczenia powietrza,
• lekceważenia roli demakijażu,
• pielęgnacji niedopasowanej do wymagań cery,
• palenia papierosów (w tym e-papierosów) i picia alkoholu,
• zapominania o regularnych zabiegach pielęgnacyjnych (peelingi, maseczki),
• życia w stresie,
• niewysypiania się,
• niewłaściwej i źle zbilansowanej diety.

Każde z wymienionych zjawisk sprzyja powstawaniu wolnych rodników, które odpowiadają m.in. za starzenie się skóry. Współcześnie uważa się, że wolne rodniki niszczą DNA komórek, co może stanowić powód stopniowej degradacji całego organizmu. Z ich działalnością wiąże się proces starzenia, czyli postępujący spadek wydolności i pogarszanie zdrowia.

Wolne rodniki można skutecznie zwalczać, co zapobiega przedwczesnemu starzeniu się ciała, w tym także cery. Aby to osiągnąć, należy: stosować ochronę przed słońcem, przeprowadzać regularne oczyszczanie i złuszczanie skóry oraz wieść zdrowy tryb życia. Sprzymierzeńcem cery jest także kwas ferulowy, który uważany jest za substancję o wyjątkowo silnych właściwościach antyoksydacyjnych.

Czym jest kwas ferulowy?

czym jest kwas ferulowyKwas ferulowy to substancja pochodzenia naturalnego. Wysokie stężenie tej substancji występuje np.: w owsie, życie, kukurydzy, pszennych otrębach, korze drzew iglastych i pestkach pomarańczy. W wymienionych przykładach kwas pełni rolę ochronną, stanowiąc budulec ścian komórkowych roślin. Z uwagi na właściwości, preparaty z jego udziałem stosuje się w kosmetologii, szczególnie w ramach terapii przeciwstarzeniowych skóry.

Uważa się, że kwas ferulowy uwalnia skórę od nadmiaru wolnych rodników, upiększa ją i zabezpiecza przed zbyt wczesnym zwiotczeniem. Jego właściwości przeciwutleniające skutecznie hamują procesy związane z utratą jędrności i powstawaniem zmarszczek. Ponadto badania wykazały, że kwas wykazuje także inne, pozytywne działanie na skórę, np.:

• zmniejsza i koi podrażnienia,
• redukuje zaczerwienienia,
• przywraca tkankom sprężystość,
• poprawia owal twarzy,
• stymuluje syntezę kolagenu,
• sprzyja nawilżeniu,
• przywraca równomierny koloryt dzięki właściwościom wybielającym przebarwienia,
• chroni przed negatywnym wpływem słońca.

Preparaty z kwasem ferulowym doskonale działają na skórę zagrożoną przedwczesnym starzeniem. Kosmetyki z tym składnikiem, wzbogacone dodatkowo o witaminy E i C, intensywnie odmładzają cerę, przywracając jej świeży, młody wygląd.

Zabieg z użyciem kwasu ferulowego

peeling ferulowyW gabinetach urody kwas ferulowy najczęściej jest składnikiem głęboko działającego peelingu. Na dwa tygodnie przed jego przeprowadzeniem należy zrezygnować z opalania (naturalnego, w solarium, z użyciem samoopalaczy). Niewskazane jest także woskowanie okolic twarzy oraz poddawanie się kuracjom, które mogą uwrażliwić cerę, np. mikrodermabrazji.

skóra po peelinguW dniu peelingu kosmetolog powierzchniowo odtłuszcza i oczyszcza skórę, a następnie nakłada na nią preparat z kwasem ferulowym. Potem należy udać się do domu i dopiero po 6-10 godzinach (w zależności od zaleceń) samodzielnie zmyć kosmetyk. Po kilku dobach od zabiegu skóra zaczyna się łuszczyć, co może potrwać kolejnych parę dni. W tym czasie należy myć twarz łagodnymi emulsjami oraz unikać malowania się, opalania i stosowania preparatów złuszczających.

Cera potrzebuje nieco czasu, by dogłębnie się odbudować, ale efekty zastosowania kwasu będą wyraźnie zauważalne już po pierwszym zabiegu. Peeling ferulowy sprawia, że skóra staje się bardziej napięta, sprężysta i promienna. Rezultat zabiegu obejmuje także spłycenie zmarszczek, rozjaśnienie przebarwień oraz pobudzenie tkanek do produkcji nowych komórek. Dla uzyskania pełnego rezultatu odmłodzenia, można poddać się serii złuszczań w odstępach 14- lub 30-dniowych.

Przeciwwskazaniami do wykonania peelingu ferulowego są: ciąża, karmienie piersią, aktywna postać opryszczki wargowej, trądzik różowaty, alergia na składniki preparatu i suplementacja witaminą A.

Podsumowanie

Przedwczesne starzenie skóry na skutek działania wolnych rodników to zmartwienie wielu osób. Szara, wiotka cera nie wygląda atrakcyjnie, co źle wpływa na samopoczucie oraz może być przyczyną powstawania kompleksów. Aby odwrócić procesy starzenia oraz nadać skórze świeży i młody wygląd, można poddać się serii peelingów ferulowych. Silne, antyoksydacyjne działanie kwasu zawartego w preparacie pomaga odzyskać piękny wygląd i zachować go na dłużej.

Dodaj komentarz