Przejdź do treści

Co warto wiedzieć o leczeniu kanałowym?

leczenie kanałowe

Do jednych ze zdecydowanie najbardziej popularnych procedur wykorzystywanych przez dentystów należy zaliczyć leczenie kanałowe. Dzięki niemu bowiem można zachować zęba nawet w sytuacji, kiedy to nieleczone zapalenie miazgi doprowadziło do nieodwracalnych zmian w tkankach zęba. Warto dodać, że na przestrzeni lat leczenie kanałowe zaczęło ulegać sporym zmianom.

Leczenie kanałowe — zabiegi na warszawskim Mokotowie

 leczenie kanałowe Martwica miazgi jest bardzo poważnym stanem chorobowym zęba. Jeszcze kilkanaście lat temu, ten poważny stan doprowadzał wielu dentystów do podjęcia decyzji o natychmiastowym usunięciu zęba. Było to wtedy konieczne, aby zabezpieczyć pacjenta przez jeszcze poważniejszym stanem chorobowym, w postaci zapalenia okostnej. Leczenie kanałowe jest obecnie skuteczną alternatywą dla usunięcia zęba. Pozwala na zahamowanie próchnicy oraz rozwoju dalszego, jeszcze bardziej groźnego dla zdrowia, zapalenia. Na przestrzeni ostatnich lat procedura ta ulegała sporym zmianom oraz widocznemu udoskonaleniu. Jeżeli chodzi o skuteczne leczenie kanałowe Mokotów jest dzielnicą, gdzie łatwo znaleźć wykonujący takie leczenie gabinet dentystyczny. Zanim przystąpi się więc do leczenia, niemal zawsze wykonywane jest zdjęcie RTG. Pozwoli ono na prawidłowe i dokładne oszacowanie postępu zmian i zaplanowanie przebiegu leczenia W początkowej fazie zabiegu, ząb oczyszczany jest dokładnie z próchnicy.

 leczenie kanałowe W kolejnym kroku stomatolog zazwyczaj otwiera komorę zęba oraz usuwa znajdującą się wewnątrz miazgę. Dokładnie oczyszczone zostaną również wszystkie kanały zębowe, poprzez ich dezynfekcję oraz poszerzenie. Następnie następuje ich wysuszenie i wypełnienie właściwie dobranym materiałem. Obecnie w takich celach wykorzystywana jest ciekła gutaperka. Ostatnim krokiem leczenia jest ponownie wykonanie zdjęcia RTG. Tylko w ten sposób można się upewnić, że wszystkie kanały zostały prawidłowo oczyszczone. Ze względu na przebieg leczenia, u wielu pacjentów dentysta musi wykonać procedurę odbudowy naruszonej korony zęba. Obecnie coraz częściej odchodzi się natomiast od takich metod leczenia, jak te opierające się na zatruwaniu miazgi, co związane było z bólem i dyskomfortem wielu pacjentów.

W obecnym czasie coraz większą popularność zaczyna zdobywać leczenie kanałowe. Jest ono traktowane bowiem jako doskonała alternatywa na przykład dla ekstrakcji zęba, pozwalając na jego zachowanie niezależnie od stopnia zakażenia miazgi. Nowinki technologiczne wpływają korzystnie na przebieg leczenia i komfort pacjentów. Dzięki temu udało się znacznie ograniczyć związany z taką procedurą dyskomfort, wywoływany dotychczas na przykład przez konieczność zatrucia miazgi zęba, od czego od pewnego czasu zaczęto odchodzić.